arama

Yetişkin Köpek Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Yetişkin Köpek Maması

Köpeklerin beslenmesi ve mama seçimi basite alınacak bir konu değildir. Eğer evde ya da bahçemizde bir köpeğimiz varsa ve köpeğimizin her türlü açıdan sağlıklı gelişmesini istiyorsak dikkat etmemiz gereken en önemli husus beslenmesidir. Yetişkin bir köpekte 6 aylıktan büyük köpeklerde sabah ve akşam olmak üzere günde iki öğün beslenmesi önemlidir. Küçük ırklarda 12 aydan itibaren, büyük ırklarda ise 15 aydan itibaren öğün sayısı günde bire indirilebilir. Köpeklerin, özellikle iri ve dev ırklarında yemek öğünlerinden sonra çok haraketli faaliyetlerde bulunmaları hayati tehlikesi olan mide tansiyonuna neden olabilir. Bu nedenle köpeğinize yemek yedirdikten sonra mutlaka bir müddet dinlenmesini sağlamalısınız.

 

Eğer köpeğinize hazır mama almıyor da köpeğinizin yiyeceğinizi evde kendiniz hazırlamayı tercih ediyorsanız bir kaç konuya dikkat etmeniz gerekmektedir. Köpeğinize kesinlikle küçük kemikleri bulunan et türü besinler vermemelisiniz. Bu ince kemikler çoğunlukla tavuk, pirzola, tavşan gibi hayvanların kemikleridir. Köpeğiniz bu kemikleri yerken kemikler kırılıp boğazında kalabilir ya da yuttuğunda mide ve bağırsaklarını delebilir. Köpeğinize yemek hazırlarken kesinlikle içerisine şeker ve çikolata koymayın. Bu maddeler köpeğinizin diyabet hastası olmasını tetikler.

 

Aynı zamanda çikolataların içinde bulunan bir madde de köpeğiniz için toksit bir maddedir. Köpeğinizi kesinlikle yemek artıklarıyla beslememelisiniz. Yemek artıklarıyla beslenen köpekler ihtiyaç duydukları besin maddelerini alamazlar ve sağlıklı bir gelişimleri olmaz. Bu nedenle köpeğinizin yemeğini evde kendiniz hazırlayacaksanız uzman birinden köpeğinizin ihtiyaç duyduğu besinleri öğrenip ona göre besinlerini hazırlamalısınız. Evde köpeğinizin yemeğini hazırlamak zahmetli bir iştir. Bunun yerine piyasa da bulunan kuru ya da yaş mamalar daha pratik bir çözüm olacaktır.

 

Yetişkin köpeğiniz için üretilen köpek mamaları, yetişkin bir köpeğin ihtiyacı olan tüm besin maddelerini içerecek şekilde üretilmektedir. Bu yüzden köpeğinizin ihtiyacı olan besin maddelerini öğrenip evde hazırlamaktansa bu mamalar daha pratik bir çözüm olmaktadır. Ayrıca bu mamaların küçük bir miktarı yetişkin köpeğiniz için bütün besin maddelerini içermektedir. Evde hazırladığınız besinlerde ise bütün bu maddelerin karışımını yapmanız hem imkânsız gibi bir şeydir hem de porsiyon olarak saha büyük olacaktır.

 

Köpeğinizi beslemek için kuru mama almayı tercih ederseniz, yetişkin köpek maması olmasına dikkat ediniz. Çünkü köpek mamaları her yaş grubuma göre ayrı besin maddeleri içerecek şekilde üretilmektedir. Yetişkin köpeğinize yavru köpek maması alacak olursanız bu köpeğinizin tüm ihtiyaçlarını karşılamayacaktır. Kuru mama alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da kuru mamanın son kullanma tarihinin geçmemiş olmasıdır. Kuru mamayı saklarken de içine hava girmeyecek şekilde serin birde saklamaya özen gösterin, sıcak ve güneşte bırakmayın. Kuru mamalar köpeklerin ağız ve diş sağlığı için çok önemlidir. Eğer köpeğinizin yemeğini evde yazılıyor ya da yaş mama ile besliyorsanız ara sıra da kuru mama vererek diş sağlığını korumasına yardımcı olabilirsiniz.

Yetişkin Köpek Maması

Eğer köpeğinizi yaş mamayla besliyorsanız da dikkat etmeniz yine alacağınız mamanın yetişkin köpek maması olmasıdır. Yine kuru mamalarda olduğu gibi son kullanma tarihi geçmiş ürünleri kesinlikle almayın. Yaş mamalar ağzı açıldıktan sonra 2-3 gün içerisinde bozulur. Bu nedenle ağzı açılan bir mamayı en geç 3 gün içerisinde tüketmeye çalışın. Yaş köpek mamalarını ağzını hava almayacak şekilde sıkıca kapatıp buzdolabında muhafaza etmeniz mamanın taze kalmasını sağlayacaktır. İster kuru mama kullanın ister yaş mama, aldığınız mamanın kullanma talimatına mutlaka uyun. Günlük vermeniz gereken miktardan daha fazlasını vermemeye özen gösterin. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu mamalar içerisinde tüm maddeleri içerecek şekilde üretildikleri için fazla vermeniz durumunda köpeğinize faydadan çok zararı olacaktır.