arama

Yerli Köpek Maması Markaları

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Yerli Köpek Maması Markaları

 

Piyasa da satılan onlarca marka köpek maması markası bulunmaktadır. Bunların hangilerinin yerli hangilerinin yabancı olduğu bilinmemektedir. Yerli malı ürünleri tüketmek amaçlı olarak yerli malı köpek maması markalarını derleyerek burada bahsedeceğiz. Unutmamak gerekir ki fiyat olarak kıyaslama yapıldığında yerli malı köpek mamaları, yabancı köpek mamalarından daha ucuzdur. Eğer evde bir köpek beslemeye karar verip te, köpek edindiyseniz, bu köpeği yerli malı köpek maması ile besleyin.

 

Mesela Türkiye’ de üretilen ilk yerli köpek maması markası olan Lesa, Amerikan standartlarında mama üretimi yapmaktadır. Yerli malı köpek maması markası Lesa, yurt dışına mama ihracatı yapmaktadır. Yurt içinde de yapılan köpek maması satışlarının % 60′ ı Lesa markasına aittir. Yine köpek maması sektöründe 2001 yılından beri hizmet veren yerli malı firma olan temiz mama, kaliteli mama unvanına sahiptir. Tesislerin kurulu olduğu yer İzmir’dir. Firma ülkemizde şuan öncü ve lider konumdadır köpek maması üretimi konusunda.

 

Ülkemizde yerli köpek maması üreten daha birçok firma mevcuttur. Bu firmaların yukarıda yazdıklarımızın dışında da yerli köpek maması üreten firmalar sıra ile Tropical, Lider, Kaner şirketler grubu, Çağatay yem sanayi ( temiz mama yukarıda yazmıştık ) , olarak sıralayabiliriz. Yerli malı yurdun malı felsefesi ile hareket ederek, köpek besliyor iseniz, beslediğiniz köpeğin gıda ihtiyacını yerli köpek maması markaları arasından tercih ediniz.

 

Sanıldığının aksine ülkemizde üretilen köpek mamaları gayet kaliteli olarak üretilmekte ve yüksek besin değerine sahiptir. Fiyat olarak da kıyaslama yaptığınızda da yabancı markalardan daha uygun fiyatlıdır. Aynı kalitede üretilen ürünlerden yabancı markalara daha fazla para ödemek yerine, daha az para ödeyerek yerli marka köpek maması almak daha mantıklı bir fikirdir. Bir de unutmamak gerekir ki köpek maması alırken lezzeti daha iyi olan markanın daha iyi olduğu yanılgısına düşmeyin. İçeriklerine dikkat edin. Beslediğiniz köpek yabancı marka bir köpek maması yiyip bundan hoşlanması o marka köpek mamasının en iyi marka köpek maması markası olduğu anlamına gelmez. İçerik olarak birçok yabancı marka köpek maması ile yerli marka köpek mamasını karşılaştırın. Karşılaştırma sonucunda göreceksiniz ki, yerli marka köpek mamalarının bir çok markadan daha zengin içeriğe sahip olduğunu yada en iyi yabancı marka köpek maması markaları ile eşdeğer olduğunu göreceksiniz. Bu şartlar altında bir de üstüne fiyat olarak yerli marka köpek mamasına daha az para ödeyeceğiniz eklenir ise yerli marka köpek maması tercih etme fikri baskın olacaktır.

 

Örneğin köpek mamasının çıkış yeri olarak Amerika olduğu birçok kişi tarafından bilinmektedir. Bunun yanında da Lesa marka yerli malı köpek maması markası Amerikan standartlarında üretim yaptığı da malumunuzdur. LESA ‘ nın yurtdışına ihracat yaptığını da yukarıda yazdık. Bu örnek de bize açık bir şekilde göstermektedir ki, yerli malı köpek maması tercih etmemiz her yönden bize avantaj sağlamakla beraber en önemli avantaj aradaki fiyat farkıdır.

Yerli Köpek Maması Markaları

Bu yazdıklarımızın dışında kedi ve köpek maması sektöründe yerli firmaların payının % 40 olduğunu söylemeyi unutmamalıyız. 2012 yılı itibari ile sektörde yükseliş çizgisine geçen yerli malı firmalar günümüzde bu rakamlara ulaşmıştır. Yerli marka köpek maması üretimi yapan firmalar yatırımlara devam etmektedir. Bu gidiş ile bu rakamların daha da artacağı ve sektörde köpek maması üretimi rakamlarının yerli firmalara ait olan verilerin bu yatırımlar ile daha da artacağı açık bir şekilde görülmektedir.