arama

Yavru Köpek Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Yavru Köpek Maması

Yavru Köpek Maması

Piyasada sürüyle yavru köpek maması olmasına rağmen yavru köpeğiniz için hepsi uygun değildir. Öncelikle mamanın yavru köpekler için uygun olması gerekmektedir. Bu da besin değerleri yüksek içeriklerle mümkündür. Eğer yavru köpeğiniz için mama alacaksanız dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. Bunlar sırasıyla:

1. Yavru köpek mamasının içerdiği malzemeler
2. Yavru köpek mamasındaki malzemelerin oranları
3. Mamanın yüksek besin değerine sahip malzemelerle yapılması
4. Yüksek oranda mineral, vitamin ve protein içermesi
5. Tahıl miktarının az olup et oranın fazla olması, tercihen tahılsız olabilir.
6. Köpeğinizin hassasiyetine uygun olması gerekir.

Yavru köpekler gelişim evrelerinde oldukları için iyi beslenmeye ihtiyaçları olan sevimli yaratıklardır. Bu yüzden mama alımı üzerinde durulacak bir konudur. Peki, neden mama alınmalı, ev yemeği verilemez mi? Aslında köpekler ev yemekleriyle de beslenebilir ve bunu yapan köpek sahipleri de vardır. Ancak köpeklerin sindirim ve boşaltım sistemi insanlardan oldukça farklıdır. Bu yüzden hemen olmasa da zamanla köpeğinizin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu yüzden ev yemekleriyle değil onlar için özel olarak hazırlanmış köpek mamalarıyla beslenmesi gerekir köpeklerin. Hele bir de köpek yavru olunca mamaların ayrı bir yeri olmaktadır.

Mama alırken öncelikle mamaların içerdiği malzemelere bakılmalıdır. Et bakımından zengin ve tahıl bakımından fakir bir mama olmalıdır. Peki, neden? Tahılla yapılan mamalarda buğday, pirinç ve mısır gibi yüksek glisenik endeksi bulunan tahıllarla yapılır. Bunu sonucunda da köpeğiniz olumsuz etkilenir. Örneğin: Obezite, aşırı mama tüketme, sık sık dışkılama, çabuk yorulma, sağlıksız tüy gelişimi, sağlıksız ağız gelişimi ve alerji olma riski oldukça fazladır bu yüzden yavru köpeğinize mama alırken mümkün olduğunca tahılsız mama almaya özen göstermeye çalışmalıyız.

Eğer köpeklerin genlerinde bir yolculuğa çıkarsanız köpeklerin aslında etobur canlılar olduklarını görürsünüz. Zamanla avcılık amacıyla evcilleştirilen köpekler hala bu özelliklerini saklamaktadırlar. Bu yüzden yavru köpeğinize mama alırken et miktarına dikkat edin. Bu sayede: daha enerjik bir yapı, daha az mama tüketme ve daha az dışkılamanın yanında sağlıklı bir ağız yapısına da kavuşur. Ayrıca Obezite ve alerji riski de kalmaz. Bu yüzden yavru köpeğinize mama alırken öncelikle mamanın içerdiği malzemelere dikkat edin.

Yavru köpek mamasındaki malzemelerin oranları da önemlidir. Çünkü içinde en iyi besinler var yazılıp aslında oran olarak az ise o mamayı almanıza gerek yoktur. Örneğin et ve tahıl içeren bir mamada et miktarının toplam tahıl oranından daha fazla olması gerekir. Ama eğer tahıl oranı et miktarından çoksa o zaman bu mamayı es geçebiliriz. Aslında önemli olan et miktarının çok olup tahıl oranının ise az miktarda kullanılmasıdır. Daha sonra kullanılan hayvansal yan ürünlerin az olması ve hayvansal yağın az olması gerekmektedir. Vitamin, mineral ve protein miktarının ise yüksek olmasına dikkat edin.

Yavru Köpek Maması

Vitamin, protein ve mineral gelişmekte olan bir yavru köpek için büyük taşımaktadır. Çünkü sağlıklı bir gelişim için tüketmesi gerekenlerdir bunlar. Bu yüzden mama alırken mineral, vitamin ve protein miktarına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Örneğin en kaliteli mamayı bile alsanız alerji olmayacağının bir garantisi yoktur. Bu yüzden öncelikle köpeğinizi tanımalı ve hassas olduğu yiyecekleri bulmanız gerekir. Bu konuda bir veterinere başvurabilirsiniz. Alacağınız mamanın içerdiği malzemelere hassasiyet göstermeniz ise oldukça önemli bir durumdur. Bunu sakın unutmayın.