arama

Yavru Köpek Maması Öneri

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Yavru Köpek Maması Öneri

Yavru Köpek Maması Öneri

Yavru köpeği olanlar bilir ki yavru köpek beslemek ayrıntı ve özen gösterilmesi gerekilen bir konudur. Besin değerlerinin yüksek olması, sağlıklı olması, doyurucu olması ve tabi ki köpeğinizin bu mamayı sevmesi gerekir. Türkiye’de en çok önerilen yavru köpek mamalarını ve mama alırken özen gösterilmesi gerekilen durumları sizin için bu yazıda toparladık. Yavru köpeğiniz için kullanabileceğiniz yavru köpek maması öneri olarak sizin için hangileri uygundur biliyor musunuz? Öncelikle köpekler için Türkiye’de en çok önerilen mamalara değinecek olursak ilk altı sırada:

1. Bonacibo
2. Royal Canin
3. loveDog
4. Proplan
5. Orijen
6. Pupy&JuniorLargeBreeds

Yer almaktadır. Bu mamalar Türkiye’de en çok tercih edilen, kullanılan ve önerilen mamalardır. Peki, mama alırken dikkat edilmesi gereken konular nelerdir?

Yavru köpeğiniz gelişmekte olan bir canlıdır. Bu yüzden alacağınız her mamayı bunu düşünerek almak zorundasınız. Öncelikle alacağınız mamanın içerdiği malzemeler çok önemlidir. Malzemelerin oranları ve besin değerlerinin yüksek olması ayrıca köpeğiniz için uygun bir mama olmalı alacağınız yavru köpek mama çeşidi.

Öneri olarak size öncelikle tahılsız köpek mamaları kullanmanız olacaktır. Buğday, pirinç ve mısır gibi tahıllar tahıllı mama yapmak için kullanılan malzemelerin başında gelir. Fakat bu tür tahıllar köpeğinize zarar verecek niteliktedir. Neden diyecek olursanız: köpekler evrimsel olarak etçil olan canlılardır ve ilk evcilleştiği döneme kadar da sadece et ile beslenirdi. Fakat zamanla insanlarla yaşamaktan ötürü bu özelliklerinin bir kısmını kaybetti. Ancak hala genlerinde etçil bir canlıdır ve bu yüzden tahıllara karşı bir hassasiyeti vardır. Çok fazla tahıl tüketmesi sonucu köpeğinizde olabilecek değişiklikler: aşırı kilo alma yani Obezitetehlikesi olmaktadır. Çünkü tahıllar köpekler besleyici nitelik taşımaz bu yüzden de sürekli yeme ihtiyacı hissederler köpekler. Alerji olma riski de vardır ayrıca. Bunlardan başka ise sağlıksız tüy gelişimi ve aynı şekilde sağlıksız ağız yapısı görülmektedir köpeklerde. Ayrıca köpeğinizin ihtiyacı protein, vitamin ve mineral karşılanmadığı için enerji kayıpları da görülecektir.

Tahıl yerine köpeğinize et içerikli mamalar vermenizi öneririz. Bu sayede yavru köpeğinizin ihtiyacı olan proteinler büyük kısımda karşılanacaktır. Et içerikli mamaların sayesinde sağlıklı tüylere kavuşan yavru köpeğinizin tüyleri daha parlak gözükecek ve tüy dökülmesi duracaktır. Ayrıca ihtiyacı olan enerjiyi alacak ve gün boyu enerjisi hiç bitmeyecektir. Sağlıklı ağız yapısına kavuşacak ve alerji olma riski ortadan kalkacaktır. Ayrıca et besini doyurucu olduğundan daha az yiyecek ve daha az dışkılayacaktır.

Yavru köpeklerin mamaları yetişkin köpeklerin mamasından ayrı olarak daha fazla mineral, vitamin, protein içermesi gerekmektedir. Peki, bir köpek mamasında olmaması ya da çok az olması gereken malzemeler nelerdir hiç düşündünüz mü? Hemen belirtelim, bunlar: buğday pirinç, mısır, hayvansal yağ, mısır glüteni ve işlenmiş hayvansal yan ürünler( kemik, boynuz ve benzeri şeyler). Bunların yavru köpek mamalarında ya az ya da hiç olmaması gereken malzemelerdir. Bunlar gelişmekte olan yavru köpeğiniz için zararlı içerikli şeylerdir. Bu yüzden mama alırken içerdikleri malzemeleri iyice okuyun ve dikkat edin.

Yavru Köpek Maması Öneri

Yavru köpek beslemek oldukça öneme alınması gereken bir konudur. Bu yüzden yavru köpek alırken yukarda belirttiğimiz kriterlere iyice okuyun. Ayrıca yine yukarda yazdığımız markalara da dikkat etmenizi ve kullanabileceğinizi belirtelim. Mama alırken özellikle hayvansal yan ürünlerin olmaması ve tahıl miktarının çok olmamasına dikkat edin. Özellikle et oranının fazla olmasına özen gösterin. Ayrıca köpeğiniz için mama seçerken ne olur ne olmaz diyerek veterinerinize de öneri de bulunmasını isteyebilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.