arama

Yavru Köpek Maması Nasıl Yapılır

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Yavru Köpek Maması Nasıl Yapılır

Memeli hayvanlar dünyaya getirdikleri yavrularını sütle besler. İnsanlar da memeliler sınıfına girmektedir. Çok sevilen dostlarımız olan kediler ve köpekler de memeli hayvanlardır. Dişi hayvanların bir tür salgı bezi olan meme bezlerinden oluşan süt doğumdan sonra salgılanır. Memeli canlıların türüne göre sütlerin bileşimi ve besin değeri farklıdır. Değişik oranlarda yağ, protein, laktoz (süt şekeri) ve çeşitli minerallerden oluşan bir ve her yeni doğan memeli yavrusunun alması gereken beyaz, özel bir sıvıdır. Et yiyen memeli de ot yiyen memeli de süt üretebilmektedir. Süt ısıtılmaya gerek duymadan direk olarak anne memesinden yavruya aktarılan hazır ve son derece sağlıklı bir besindir. Etobur canlı türlerinden biri olan köpekler yavrularını 6 haftaya kadar emzirebilmektedir.

Yavrunun beslenmesi

Gebe bir köpeğin kalori ihtiyacı artacağından beslenmesi buna göre düzenlenmelidir. Her zamankinden çok daha fazla (2–3 kat kadar) mama vermek gerekecektir. Doğumdan sonra daha ihtiyaç bir miktar daha artacaktır. Köpek besleyenler için en kolayı hazır mamalarla beslemektir. Yavruların sütten kesilmesinden sonra anneye katkısız üretilmiş her bakımdan dengeli bileşimi olan köpek mamaları verilmelidir. Anneye verilecek mama bir miktar ılık suyla hazırlanmalı, yavru köpeklerin de mamaya alışması sağlanmalıdır ancak mamanın ezilmesi sırasında inek sütü kullanılmamalıdır. İnek sütü bileşimindeki laktoz (süt şekeri) köpeklerin sütüne göre daha yoğun olduğundan ishal yapabilmektedir.

Eğer kullanmak gerekirse 1–1 oranında su ilavesiyle kullanmak en doğrusudur. Verilen bilgiler yavru köpek maması nasıl yapılır sorusunu açıklamaktadır. 6 haftalık olan yavrular artık kuru mamaları rahatlıkla çiğneyebilirler. Sütten kesilen bir yavru direkt olarak kuru mamaya geçirilirse kabızlığa sebep olacaktır. Yavruların beslenmesi erken dönemde ne kadar iyiyse gelecek yaşamlarındaki kalite ve sağlık o ölçüde iyi olacaktır. Yavrular gün içinde aralıklı olarak 3–4 kez, 6–12 ay arasında günde 2 kez, 12 aydan sonra günde bir kez beslenmelidir.

Yavru köpek mamaları içeriği

Yavrular hareketli bir yapıda olduklarından gün boyunca harcanan enerjini yerine koyulması gerekecektir. Yavru köpekler için özel üretilen mamalarda en önemli mineraller, gerek duyacakları vitaminler, kalori değerini yükseltecek yağlar yüksek orandadır. Bu denli özenle üretilen mamalarla her cins köpek kendi ideal büyüklüğüne ve özelliklerine kavuşacaktır.

Evinizde yaşayan bir köpek ömür uzunluğu süresince sizinle olacaktır. Bu süre içinde düzgün beslenmeleri sorunsuz büyümeleri ve yaşamlarını sürdürmelerini sağlayacaktır. Görünümü daha küçük olan ırklar her yemeği yemeyebilir, daha seçici olabilirler ya da alerjik tepkiler gösterebilirler. Küçük ırklardan olan yavrular için mama satın alınacak olanları, yavru köpek maması nasıl yapılır diye merak edenleri bu mamalarda omega 3 bakımından zengin ton ve somon balıkları, kuzu ve geyik etleri olduğunu bilmek rahatlatacaktır. Yavruların kuru mamayla beslenmesi daha doğruysa da kuru mamanın yanı sıra çeşitliliği artırmak için konserve edilmiş yaş mamalara da yer verilmelidir. Yavru köpek mamaları kolay sindirilebilecek, protein bakımından güçlendirilmiş (kas gelişimlerini destekleyecektir), yüksek oranda fosfor ve kalsiyum ile vitaminler içermelidir.

Daha orta boy veya daha iri ırktan olan yavrular mama konusunda sorun çıkarmamaktadır. Enerjiye daha çok gereksinim duyacakları için tahılsız mamalar seçilebilecektir.

Her yaş grubu için üretim

Yavru Köpek Maması Nasıl Yapılır

Yetişkinlik dönemlerindeki besin ihtiyaçları elbette ki daha farklı olacaktır. Firmalar bu durumu göz önünde bulundurularak mama üretimi yapılmaktadır. Evlerde bulunan malzemelerle hazırlanabilecek mamalarda dengeyi tutturmak zor olacaktır. Yaş grubuna göre üretilmiş mamalardan başka farklı ırkların tüketmesi gereken besin çeşitlerine uygun kuru ve yaş mamalar da üretilmektedir.

benzer içeriklerBENZER İÇERİKLER