arama

Yavru Köpek Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Yavru Köpek Maması

Köpek maması alınırken, köpeğinizin yaşına cinsine ve ırkına uygun mamalar tercih edilmelidir. Köpeğinizin her dönemine uygun mama bulunmaktadır. Yemek artıkları ile köpeğinizi asla beslememeniz gerekir. Yemek artıkları köpeğinizde aşırı kilo alımına neden olur ve gerekli olan vitaminleri almasını önler. Mamaların içerisinde bakteri, zehirli maddeler ve katkı maddeleri yoktur. Köpeğinizin ihtiyacı olan şeyler bulunmaktadır. Kullandığınız mamayı değiştirmek istiyorsanız bunu aniden yapmamalısınız. İlk olarak eski mama ile yeni mamayı karıştırıp köpeğinizin alışması için beklemelisiniz. Bu karışıma her gün yeni mamadan daha fazla eklemelisiniz. 1 hafta sonrasında, eski mamadan tamamen vazgeçip sadece yeni mamayı vermelisiniz.

 

İki aydan küçük olan yavru köpekler için, ısırmaya alışana kadar mama ıslatılarak verilebilir. Bu nedenle yavru köpeklere verilen kuru mama küçük boyutlarda olmalıdır. İki aylık olan yavru köpekler ortalama olarak 4-5 öğün yemeğe ihtiyaç duyarlar. 3 aylık olduğundan itibaren bu öğün 3 e düşer. 3 Ayda büyük olan köpekler de 1 yaşına kadar 2 öğün beslenmelidirler. Yavrular büyüdükçe porsiyonları azalmaktadır. Bu nedenle fazla vermek yerine sindirebilmesi için, fazla öğünlü ama az porsiyonlu öğünler verilmelidir. Köpeğinize yaş ilerledikçe abur cubur verebilirsiniz. Ancak bunun gerçek köpek maması olmasına dikkat etmelisiniz. Mama haricinde fazla besin verdiğiniz takdirde, köpeğiniz buna alışır ve o besini arar. Bu durum da sizin için sorun yaratabilir.

 

Köpeğiniz dengeli beslenmelidir. Ve sizin de bu dengeyi unutmamanız gerekmektedir. Kuru mama ile konserve mamayı karıştırabilirsiniz. Bu karışım köpeğinize lezzetli gelebilir. Köpeğinize günlük vermeniz gereken porsiyonlar aldığınız mamanın üzerinde yazmaktadır. Bu porsiyonlara uymanız avantaj sağlar ancak boy, kilo ve cinse göre bu porsiyonlar değiştirilebilir. Bunun dengesini sizin oluşturmanız gerekir. Köpeğiniz yaşlandıkça laktoz üretimi azalmaktadır.

 

Bu durumu engellemek için köpeğinize küçük yaştan itibaren gerekli olan su ve süt verilmelidir. Bu nedenle köpeğinize her zaman taze su vermeniz gerekir. Özellikle suyun ve mamanın ulaşılabilir ve birbirine yakın yerlerde olması gerekir. Orta ve büyük kategorisinde bulunan köpek ırklarının mama kaplarının beslenme raflarına yerleştirilmesi onlar için avantaj sağlayacaktır. Beslenme rafı sayesinden köpeğin mamaya yetişmesi için fazla eğilmesi engellenmiş olunur.

 

Köpeğinizin davranışlarını kontrol etmelisiniz ve takip halinde olmalısınız. Böylelikle, vermediği bir tepkiyi verdiği zaman normal dışı bir durum olduğunu anlarsınız. Ani tepkilerine büyük cezalar vermemeniz gerekir. Ani tepkinin nedenini anlamaya çalışın. Köpeğinize vakit geçirebileceği bir oyuncak verin. Bu onun hayal gücünü geliştirecektir. Oyuncak köpeğin sevgi ve ilgi isteğini karşılamayacaktır. Bu nedenle sizin de onunla vakit geçirmeniz ve ilgilenmeniz gerekmektedir. Yavru köpekler daha hareketli ve canlı olacaktır. Bu nedenle köpeğinizi mümkün olduğunca az yalnız bırakın. Siz olmadığınız zaman onun yanında bulunacak birinin olması gerekir. Evde köpeğinize ait bir alanın olması gerekir. Yerin rahat ve kendini güvende hissedebileceği bir yer olması gerekir. Kapalı bir alan yerine onun rahat hareket edebileceği bir yer olması gerekir.

Yavru Köpek Maması

Köpeğinizi dışarıya çıkarttığınız zaman, başka köpeklerle iletişime geçişi sırasında kontrolün sizde olması için bir tasma sahibi olmanız gerekir. Boyundan tasma en çok kullanılan tasmalardandır. Ancak fazla hareketli bir köpeğe sahipseniz boyundan tasma ile kontrolü sağlamanız zor olacaktır. Bu nedenle tasma yerine göğüslük kullanabilirsiniz. Göğüslük sayesinden köpeğiniz güçlü bir şekilde çekse bile, sizin kontrolünüzde olacaktır. Köpeklerinde vücut ısılarını korumaya ihtiyaçları vardır. Özellikle kış aylarında her köpek uyum sağlayamayabilir. Bu nedenle soğuk havalarda köpeğinizin vücut ısısını korumak amaçlı, onu ısıtacak şeyler giydirilebilir.