arama

Yavru Köpek Bakımı Ve Beslenmesi

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Yavru Köpek Bakımı Ve Beslenmesi

Yavru köpek edinilmesi çok büyük bir sorumluluktur. Ancak güzel ve kalıcı bir dostluk ve sahiplenmenin yerini de hiçbir şey tutamaz. Köpeğimizin beslenmesi, eğitimi, veteriner hekimi ve güvenilir bir ev ortamı olmazsa olmazlardan biridir. Köpeğimizin öncelikli olarak veteriner hekim tarafından kontrolünü, aşı ve beslenme şeklini öğrenip ona göre plan yapmalıyız. Veteriner hekimin belirttiği şekilde düzenli olarak aşıları yaptırılmalıdır. Acil durumlarda hemen müdahale edebilecek yakınlıkta bir veteriner hekim seçmelisiniz. Bu işlemlerden sonra ona uygun bir kulübe seçilmelidir.

 

Büyüdüğünde de rahat edebileceği şekilde bir kulübe hazırlayın. Kulübesinde uyuması ve rahat edebilmesi için alıştırma yapın. Bulunduğu ortam ve oda sıcaklığı iyi ayarlanmalı, çok sıcak ve soğuk ortama maruz kalmamalıdır. Kendini evinde hissedebilmelidir. İçine battaniye, yastık ve oyuncak koyabilirsiniz. Köpeğimize tasma takma işini de çok zaman geçirmeden uygulamalıyız. Onun bu fikre alışmasını sağlayın. Onun güvenliği için tasma takılmalıdır. Size alışması ve başka yöne gitmesini engellemiş olursunuz. Tasma çok ağır ve büyük olmamalıdır. Köpeğinizin boynuna takıldığında bir iki parmak gevşek olmalı, boynunu sıkmamalıdır.

 

Deri ve naylondan yapılmış tasmalar en idealidir. Köpeğiniz kaybolduğunda kolayca bulunmasını sağlamak için künye ya da çip takabilirsiniz. Kaybolan köpek emin ellere geçerse eğer, kısa zamanda kavuşmanız fazla zamanınızı almayacaktır. Su kabını büyükçe ve devrilmeyecek ağırlıkta seçiniz. Paslanmaz çelik kaplar bunun için uygundur. Her gün suyunu yenileyin. Oyuncak seçerken köpeğinizin yutamayacağı büyüklükte ve dişlerine zarar vermeyecek oyuncakları seçin. İplik, kumaş, giysi ve ayakkabılarla oynaması hoşunuza gitse bile buna izin vermeyin.

 

Hepsini oyuncak zannedip kemirebilir, misafir ve yabancıların eşyalarına da aynı muamelede bulunabilir. Evde zehirli bitki ve tehlikeli cihazları köpeğinizden uzak tutun. Meraklı yavrular bunları oyuncak ya da tehlikesiz zannedip kendisine zarar verebilir. Yatağına elektrikli battaniye koymayın. Klozet kapağını daima kapalı tutunuz. Köpeğinizi aile bireyleri ve misafirlerle tanıştırın, sosyal olmasına özen gösterin. İlk bir yıl içinde verilen eğitim ve beslenme şekli köpeğiniz ve kendiniz için ilerde kolaylık sağlayacaktır. Tüylerini tarayıp bakımlı olması, bitlenmemesi, sağlıklı yiyeceklerle beslenmesi, egzersiz ve hareketler için gerekli ilgi gösterilmelidir.

 

İlgi ve sevgi köpeğiniz için vazgeçilmez bir tutkudur, onu asla ihmal etmeyin. Çabuk büyüsün diye aşırı mama vermeyin. Veteriner hekimin önerdiği ölçüde mama vermeniz daha sağlıklı olacaktır. Köpeğimizi doyurmak için ideal mama seçilmelidir. Kedi maması ve kemik, yemek artıkları köpeğe zarar verir. Ona uygun yaş mama ya da kuru mama vermelisiniz. Küçük köpekler 4-6 haftalık oluncaya kadar süt ile beslenmelidir. Abur cubur ve çikolatadan uzak tutunuz. Bunlar hem zararlı bir şekilde yağ alımını artırır, hem de iştahsızlığa neden olur. Köpeğimize ödül olarak meyve ve sebze belirli ölçülerde verilebilir. Her yaptığını ödüllendirmek doğru olmayabilir. Ara sıra yapılması daha iyidir. Yoksa köpeğiniz aşırı kilo almaya başlayabilir.

Yavru Köpek Bakımı Ve Beslenmesi

Dengeli ve düzenli beslenmesine özen gösterilmelidir. Köpek maması seçilirken mamada bulunması gereken en önemli besin ettir. Et ürünleri bol ve çeşitli olanlar verilmelidir. Tahıl çok az olmalı, ya da hiç olmamalıdır. Köpeğe ekmek vermeyiniz. Kuzu etli köpek konserve maması en ideal mamalardan biridir. Köpeğimizin bol miktarda protein, lif ve vitamine ihtiyacı vardır. Bunları karşılayacak oranlarda mamalar tercih edilmelidir. Doğal ve katkısız mamalar araştırılıp alınmalıdır. Kuzu konserve mamasında koruyucu, tatlandırıcı ve renklendirici kullanılmamıştır. İçinde E vitamini, yağ, protein, lif ve mineraller barındırmaktadır. Kargo ile internet üzerinden sipariş verebilirsiniz.