arama

Yaşlı Köpek Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Yaşlı Köpek Maması

Köpeklerin her yaş döneminde beslenme şekilleri farklı olmalıdır. Çünkü her yaş dönemine ait bünyelerinin ihtiyaç duyduğu besinler, mineraller ve vitaminler farklılık gösterecektir. Bir köpeğin gelişimi ırkına göre farklılık gösterse de genellikle ilk 2,5 ay emzirme dönemi, 2,5 aydan 12-15 aya kadar yavru dönemi 12-15 aydan 5-7 yaşına kadar ki dönemi erişkin dönemi ve 5-7 yaşından büyük köpeklere de yaşlılık dönemi olarak sınıflandırılırlar. Yaşlılık dönemi genellikle küçük ırklarda 5 yaşında başlarken büyük ırklarda 7 yaşında başlamaktadır.

 

Yaşlılık döneminde birçok metabolizma faaliyeti yavaşladığından yaşlılık dönemi köpeklerin beslenmesinin en dikkat edilmesi gereken dönemidir. Tabi sağlıklı bir yaşlılık dönemi geçirmesi sadece yaşlılık dönemindeki beslenmesine bağlı değildir. İlk doğumundan yaşlılık dönemine kadar olan sürede geçirilen emzirme dönemi, yavru dönemi ve erişkin dönemlerindeki sağlık beslenmesi yaşlılık dönemini de etkiler. Yaşlılık döneminde iyi beslenmesinin yanında yaşlılık döneminde kadar iyi beslenen bir köpeğin sağlık ve zindelik durumu farklılık gösterecektir.

 

Yaşlı köpek mamaları genellikle diyet içerikli maddelerden üretilirler. Yaşlı köpek mamaları çoğunlukla “senior” ya da “mature” olarak isimlendirilmiştir. Köpeğin yaşlılık döneminde metabolizmasının ihtiyaçlarına göre hazırlanmış bu mamalar köpeğinizin ömrünü uzatmada önemli bir rol oynar. Yaşlı köpeklerin beslenmesinde ve mama seçiminde dikkat edilmesi gereken bir kaç önemli husus vardır. Mama seçimi yaparken kuru mamaları tercih ediniz. Yaşlı köpeğinizi yaş mama ile besleseniz bile haftada en az 2-3 gün kuru mama vermeye çalışmalısınız. Bunun nedeni ise ağız ve diş sağlığıdır.

 

Köpeklerin yaşlılık döneminde ağız ve diş sağlığı bozulacağından kuru mamanın sert oluşu, köpeğinizin bir yandan dişlerini temizlerken diğer yandan da dişlerin sağlam kalmasını sağlar. Yaşlı köpeğinize aşırı derecede tuzlu gıdalar vermemelisiniz. Aşırı tuzlu gıdalar böbrek ve kalp rahatsızlıklarını beraberinde getirecektir. Yaşlı köpeğinizin her veteriner kontrolünde veterinerden mutlaka beslenmesi ile ilgili fikirler alın. Bir veteriner köpeğinizin sağlık durumunu göz önünde bulundurarak beslenmesi konusunda size yardım olacaktır.

 

Mümkünse yaşlılık döneminde köpeğinizin yemeklerini evde kendiniz hazırlamak yerine hazır satılan yaşlı köpek mamalarını tercih ediniz. Çünkü piyasada satılan yaşlı köpek malamaları köpeğinizin yaşlılık döneminde ihtiyacı olan karbonhidrat, yağ, protein, tuz, fosfor, kalsiyum ve vitamin ihtiyacını tam karşılayacak şekilde üretilmiştir. Yaşlı köpek mamalarının içerisindeki maddeler yaşlı köpeğiniz için ne fazla ne de azdır, tam onların ihtiyacı kadar madde bulunmaktadır. Çoğu köpek maması üreticisi AR-GE çalışmaları ile bu mamaları üretmektedir. Her yaş grubu için hazırlanan mamalar hazırlanmadan önce birçok laboratuvar deneylerinden geçirilmektedir ve küçük bir porsiyonda köpeğinizin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde üretilmektedir.

 

Bu nedenle özellikle yaşlılık döneminde yaşlı köpek mamalarının kullanımı önemlidir. Köpeğinize evde hazırladığınız yemeklerde bu besin dengesini sağlamanız imkânsızdır. Dengesiz beslenen bir köpekte yaşlılık döneminde diyabet, yüksek tansiyon, böbrek ve kemik problemleri başta olmak üzere birçok sağlık sorunu ortaya çıkabilmektedir. Örneğin evde hazırladığınız yemeklerde tuz dengesini sağlayamadığınızda börek ve yüksek tansiyon problemleriyle karşılaşırsınız.

Yaşlı Köpek Maması

Ama dediğimiz gibi AR-GE çalışmaları sonucunda üretilen yaşlı köpek mamaları öyle güzel bir denge ile üretilmiştir ki içerisinde bulunan maddeler köpeğiniz için ne 1 gr. fazla ne de 1 gr. eksiktir. Kısaca özetlersek, köpeklerin yaşlılık döneminde metabolizma faaliyetleri zayıflayacağı için bu dönemde dengeli beslenmeleri önemlidir. Alması gereken besinler ne az ne de fazla olmalıdır. Bu nedenle üretilen yaşlı köpek mamaları yaşlı köpeklerin beslenmesi için önemlidir. Köpeğinizi bu dönemde yaşlı köpek maması ile besleyerek köpeğinizin sağlıklı bir yaşlılık dönemi geçirmesini sağlayarak yaşamını uzatabilirsiniz.