arama

Yaş Köpek Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Yaş Köpek Maması

Yaş Köpek Maması

Köpek sahipleri için, evde bakımını üstlendikleri köpeklerinin nasıl doğru ve yeterli olarak beslenecekleri konusu, hep akıl karıştırıcı olmuştur. Köpek beslenmesinin doğru ve bilinçli bir şekilde uygulanmasının, köpeğin sağlığıyla doğrudan bir ilişkisi vardır. Köpeklerin beslenmesinin önemini bilen köpek sahipleri de, sadık dostlarının sağlıkları için endişe duyar ve doğru besleyip besleyemediklerini sorgular dururlar. Alınan bu büyük sorumluluk, olması gerektiği gibi yerine getirilmez ise ,köpek ile ilgili sağlık sorunlarının yaşanması, köpeğin gelişiminin olumsuz etkilenmesi gibi sonuçlar kaçınılmazdır. Köpeğiyle ilgili bu tarz sağlık sorunları yaşamak istemeyen her köpek sahibinin yapması gereken, köpek beslenmesi konusunda bilgi sahibi olmak ve köpeğini doğru ve yeterli beslemek adına bilinçli davranmaktır.

Ancak köpek beslenmesini olması gerektiği gibi sağlamaya çalışmak o kadarda kolay bir iş değildir. Kesinlikle ev yemekleriyle beslenmesi önerilmeyen köpekler için, piyasada bulunan çeşit çeşit mama markası ve mama çeşidi arasından doğru seçimin yapılması, oldukça karmaşık ve can sıkıcı bir durumdur. Belirttiğimiz gibi, öncelik köpeklerin ev yemekleriyle beslenmemesi gerektiğidir. Ev yemekleriyle beslenen köpeklerin ihtiyaçlarının olması gibi karşılanmaması, yeterli beslenememesine neden olacak ve ev yemekleriyle aldığı aşırı kaloriler, kilo sorununa zemin hazırlayacaktır. Ayrıca köpekler için kesinlikle zararlı olan bazı gıdaların köpeklere verilmesinin, köpeğin sağlığı için risk oluşturduğu unutulmamalı ve bu konuda özen gösterilmelidir.

Hazır köpek mamaları, doğru seçildikleri takdirde, köpeğinizin beslenmesini en sağlıklı şekilde karşılayabilecek ürünlerdir. Köpeğe uygun, tüm ihtiyaçlarını karşılayabilen, besin değeri yüksek ve içeriğinde köpeğe zararlı olabilecek hiçbir maddenin bulunmadığı bir köpek maması seçimi, hem köpeğin sağlığını ve gelişimini koruyacaktır, hem de köpek sahiplerini köpeğini doğru beslediğini bilmesinden dolayı oldukça rahatlatacaktır.

İşin en zor kısmı, doğru köpek maması seçiminin yapılmasıdır. Köpek maması seçilirken, karşı karşıya gelinen en büyük sorun, ortaya çıkan birçok seçenek arasından doğru seçimin yapılmasıdır. Köpek maması seçimi yaparken karşımıza ilk çıkan sıkıntı, köpek mamasının kuru mamamı, yaş mamamı olmasıdır. Kuru mama köpek beslenmesinde en çok tercih edilen ve besin değerlerinin ve içeriğinin yaş mamaya göre daha sağlıklı olduğu bilinen mama çeşididir. Yaş mamalar ise, üretim aşamasının kuru mamalara göre çok daha farklı olduğu ve üretiminin birçok aşamadan geçirilerek yapıldığı, konserve olarak satışta bulunan mama türüdür. Yaş mamalar, görüntü olarak güven vericilerdir. Ancak yaş mamalar, üretim sürecinde besinlerin pişirilmesi aşamasında, birçok besin değerini kaybederek hazırlanırlar. Köpek mamalarında olmasının hiç istenmediği et ürünleri ve yüksek orandaki tahıl oranı, yaş mamalarda vardır. Yaş mamalarla beslenen köpeklerin diş ve sündirim sistemlerinde, bazı sağlık sorunlarının ortaya çıktığı görülmüştür. Bu tarz olumsuz özelliklerinden dolayı, yaş mamaların köpeklerin beslenmesinde kullanılması, uzmanlar tarafından çok önerilmemektedir.

Yaş mamalar, kuru mamalara oranla, çok daha az kalori içerirler. Çok iştahlı ve kilo alımından endişe edilen köpekler için, içeriği gözden geçirilmek suretiyle, yaş mama kullanılabilir. Yaş mamalar, çiğnemesinin ve yutulmasının kolay olması nedeniyle, yavru köpeklerin tercih edeceği mama çeşididir. Yaş mamaların bir avantajı da, içeriğindeki yüksek nem oranıyla ilgili olarak, idrar yolları enfeksiyonları olasılıklarını azaltmasıdır.

Yaş Köpek Maması

Sürekli kuru mama yemekten bıkan bir köpeğe değişik bir alternatif ve lezzet sunmak açısından yaş mama kullanmak isteyen köpek sahiplerinin, yaş mama seçimi yaparken özenli davranmaları gerekmektedir. Alınacak yaş mamanın besin değeri, yağ oranı, içeriğinde bulunan zararlı maddeler, iyice araştırılarak alınmalıdır. Bir beslenme alternatifi olarak da yaş mama, daha yüksek oranda kullanılan kuru mama ile karıştırılarak, köpeğe verilebilir.