arama

Tropidog Premium Small Breeds Hindili Pirinçli Köpek Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Tropidog Premium Small Breeds Hindili Pirinçli Köpek Maması

Köpekler, insanlarla iletişimi kuvvetli, diğer hayvanlara kıyasla daha yetenekli ve sahibine sadakati ve duygusal bağlılığı olan hayvanlardır. Küçük yaşta sahiplenilen köpeklerin, eğitimi mümkün olup, sahibine arkadaş, yardımcı hatta terapist bile olabilmektedirler. Son zamanlarda köpeklerin, engelli veya hasta çocuk ya da yetişkin bireylerin günlük hayatlarında destekçileri olduğuna sıkça rastlarız. Köpekler bunu sadece eğitildikleri için değil, içgüdüsel olarak da yapmaktadırlar.

 

Köpekler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Köpekler 100’den fazla ırka sahiptirler. Her biri boyutsal anlamda ve her ırksal özellikleri ve yetenekleri bakımından birbirinden farklıdır. Küçük, orta ve büyük ırklar olarak ayrılmaktadırlar. 1-12kg arasında olan küçük ırklar ve 12-15kg arasında olan orta ırklar belli bir büyüklüğe geldiklerinde, büyümeleri durmaktadır. Bunlardan bir kaçı; Maltese, Boston Terrier, Pug, Pomeranya köpeği, Chihuahua, Shih Tzu, Pekinez, Dachshund’dır. 25-45kg arasında ve 45-100kg arasında bulunan büyük ve dev ırklar ise; Alaskan Husky, Bulldog, Çoban Köpeği, Alman Pointeri, Terrier, Afgan Tazısı, Boxer, Dalmaçyalı, Danua, Kangal, Labrador Retriever, Rottweiler ve Golden Retriever’dır.

 

Hem etçil hem memeli hayvanlardan olan köpeklerin üst çenede 3, alt çenelerinde 4 adet bulunan kesici dişleri yardımıyla avlanır, avlarını yer ya da evcil köpeklere sahipleri tarafından verilen kemikli etleri yiyebilirler. Yemek ve avlanmak dışında köpekler güçlü çeneleriyle yavrularını ağızlarında taşıyabilirler, yuvalarını besleyebilirler. Evde yaşayan köpekler ise sahibiyle olan iletişimine bağlı olarak herhangi bir eşyayı getirme gibi yetenekleri vardır. Ön ayaklarında 5, arka ayaklarında 4 parmakları bulunur ancak kediler gibi tırnaklarını dışarı çıkarabilecek yapıda değillerdir. Köpekler, bu uzuvları sayesinde yüzebilir ve saatte 50km/hızda koşabilmektedirler.

 

Köpek Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Köpekler kendileriyle zaman geçirilmesini isterler. Bu nedenle köpek evde tek başına kalacaksa, sahiplenilmemesi önerilmektedir. Evde yalnız kalan köpeklerin ruhsal sağlığı olumsuz etkilenmektedir. Her gün düzenli olarak dışarı çıkararak, tuvalet ve sosyalleşme ihtiyacını gidermek gerekmektedir. Eğer köpeğin sağlığı aktif hareketliliğe elverişli ise, yürüyüş yaparken veya koşarken ya da bisiklet sürerken, sahibine eşlik edebilir. Bu tür etkinlikler köpeğin sahibi arasındaki bağı güçlenir ve köpeğin ruhsal ve fiziksel sağlığına olumlu katkısı olur.

 

Köpeklerin fiziksel bakımında en çok tüy sorunları yaşanmaktadır. Tüylerinin arasında dış parazitlere rastlanabilir. Bu nedenle tüyleriyle ilgilenilmesi gerekmektedir. Köpekler tüylerinin taranmasından çok hoşlanırlar. Günün belli saatlerinde sahiplerinin tüyleri taraması onun hem deri ve tüy sağlığı hem de duygusal bağlılığın gelişmesini sağlamaktadır. Köpek evin bahçesinde kulübe içinde yaşıyorsa, kulübenin ve içinde varsa minder ya da örtüsünün düzenli olarak temizlenmesi, tüylerinden arındırılması ve dış parazit riskine karşı 15 günde bir ilaçlama yapılması önerilmektedir. Köpek ev içinde yaşıyorsa uyuduğu ve her zaman kullandığı örtü ya da minderler mutlaka her gün havalandırılmalıdır.

 

Köpeklerin ağız ve diş sağlığı kendi sağlıkları ve birlikte yaşadığı bireyler için önemli bir konudur. Küçük yaşlardan itibaren diş fırçalanmaya alıştırılmalıdır. Diş sağlığının korunmasında tükettiği mamaların da önemi büyüktür. Çok sık yaş mama ile beslenen köpeklerin dişlerinde mama kalıntılarının birikmesiyle diş taşı oluşabilir. Bu sorun ciddi derecede ağız kokusuna da sebep olmaktadır. Bu durum hem köpek için hem de birlikte yaşadığı bireyler için rahatsız edici olabilmektedir. Önlem alınmadığı takdirde ciddi sorunlara yol açabilir.

 

Köpeklerde Beslenme Önerileri

Tropidog Premium Small Breeds Hindili Pirinçli Köpek Maması

Ağırlıklı olarak kuru mamalarla beslenen yetişkin köpekler için TropiDog Premium Small Breeds Hindili Pirinçli Köpek Maması, küçük ırklar için üretilmiş kuru mamadır. 10. aydan itibaren verilmesi önerilen hindili ve pirinçli kuru mamanın içeriğinde elma, havuç, bezelye katkısı, buğday ve mısır bulunur. Doğal lif ve enerji kaynağıdır. Günde 2-3 öğün verilmesi önerilmektedir.