arama

Tahılsız Köpek Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Tahılsız Köpek Maması

Köpeklerin sağlığında beslenmenin önemi, köpek sahiplerini, köpekleri ile ilgili beslenme yöntemini belirlemekte ve uygun mamayı seçmek konusunda zorlamaktadır. Her şeyden önce, köpeklerin beslenmelerinde izlenecek yöntemin belirlenmesi gerekmektedir. Köpeklerin yeterli ve dengeli beslenmesinin en doğru yolu, uzmanlar tarafından da benimsendiği gibi, köpeklerin hazır köpek mamaları ile beslenmeleridir. Köpek maması ile beslenen köpeklerin, daha sağlıklı olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Bu nedenle, köpeklerin ev yemekleriyle, çiğ et ve şarküteri ürünleriyle beslenmemeleri, aksi takdirde sağlık durumlarında bir takım sıkıntıların ortaya çıkacağı büyük ihtimaldir.

 

Köpek maması ile beslenen köpeklerin, kullandıkları mama, kaliteli bir mama değilse, içeriğinde zararlı maddeler bulunduruyor ve besin değerleri köpeğin ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde değilse, köpeklerin hazır mama ile de sağlıklı beslenmesi söz konusu olmamaktadır. Bir köpek mamasının kaliteli bir mama olmasından ve köpeğin sağlıklı beslendiğinden söz edebilmek için, bazı kriterleri yerine getirmesi gerekmektedir. Kaliteli bir mamada olması gereken en önemli özelliklerden bir tanesi, mamanın tahılsız olması ya da düşük oranda tahıllı olmasıdır. Tahılsız köpek maması, köpeklerin sağlığı açısından önerilen mamalardır. Tahılların köpek beslenmesinde yeri yoktur.

 

Etçil hayvanlar olan köpeklerin sindirim sistemleri, tahılların sindirilmesi için uygun değildir ve köpek mamalarında bulunan tahıllar, köpeklerin sindirim sistemlerinde bir takım sorunlar çıkarır. Tahılların içeriğinde bulunan glüten, köpeklerde alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Tahıllı mamaların köpeklerle ilgili bir olumsuz yönü de, tahılların sindirilebilir protein oranının düşük olmasıyla ilgilidir. Tahıllı mamalarda bulunan yüksek oranda ki karbonhidrat da, köpeklerin sağlığını bozacak durumlardan bir tanesidir.

 

Köpeklerin beslenmesinde çok önemli bir yeri olmayan karbonhidratlar, köpeklerde obeziteye ve buna bağlı olarak da, diyabet gibi istenmeyen bir takım hastalıklara neden olurlar. Özellikle mısır ve pirinç gibi tahılların yüksek glisemik indeksi nedeniyle, köpeklerde açlık kan şekerinin yükselmesi mümkündür. Köpeklerin glisemik indeksi düşük besin grupları ile beslenmesini öneren uzmanlar, glisemik ıranı oldukça yüksek olan tahıllı mamaların köpek sağlığı açısından büyük riskler taşıdığını savunmaktadırlar. Ayrıca pirincin içinde bulunan bir madde, köpeklerde kanser riskini artırdığı da bilinmektedir.

 

Tahıllı mamaların köpek sağlığına olan olumsuz etkileri, oldukça fazla ve ciddi boyutlardadır. Bu nedenle seçilecek köpek mamasının tahılsız köpek maması olması, köpeğin sağlığı açısından önemlidir. Tahıllı mamadan, tahılsız mamalara geçecek köpeklerin, sindirim sisteminin yeni mamaya alışmasını sağlamak için, öncelikle az tahıllı mamalarla geçişin sağlanması önemlidir. Tahıllı mamaya alışkın olan köpekler, bu değişikliğin ardından, ishal sorunu yaşayabilirler. Bu nedenle de geçiş sürecinde, öncelikle az tahıllı mamalar kullanılarak, köpeğin yavaş yavaş alışması daha mantıklı olacak ve köpek bu geçişten fazla etkilenmeyecektir. Kaliteli bir mamanın tahılsız olmasının dışında, kullanılacak köpek mamasının yüksek oranda et içermesi de önemli bir kriterdir. Köpeklerin etten sağlayacakları hayvansal proteinlere ihtiyaçları vardır ve mamada bulunan protein oranı önemlidir.

Tahılsız Köpek Maması

Bazı mamalarda bulunan %20 oranında ki et oranı, bir köpeğin sağlıklı beslenebilmesi için asla yeterli bir oran değildir. Köpeğin sağlıklı beslenebilmesi ve yeterli düzeyde protein almasının sağlanması için, köpek mamasında bulunan protein oranı, en az % 40 seviyelerinde olmalıdır. Köpek mamalarında gerçek et yerine kullanılan et yan ürünleri, köpek mamasını tamamen kalitesiz bir mama niteliğine sokmaya yetecektir. Et yan ürünleri tamamen kalitesiz ve sağlıksız ürünlerden oluşur ve köpek mamalarında bulunması, köpeklerin sağlığını tehdit eder. Gerçek et yerine kullanılan bu ürünler, mamanın maliyetini düşürmek amacıyla kullanılan, ucuz ve kalitesiz ürünlerdir. Kaliteli bir mama için dikkat edilmesi gereken diğer bir özellik ise, köpek mamasında asla katkı ve koruyucu maddelerin bulunmaması gerektiğidir.