arama

Sportmix Köpek Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Sportmix Köpek Maması

Sportmix Köpek Maması

Evcil hayvan bakımında en çok popüler olan türler köpeklerdir. Bunun sebebi kişiden kişiye değişiklik gösterir. Ama genel olarak köpeklerin tercih edilme sebebi eğitime açık olmaları, hem sevimli hem de koruma içgüdülerinin olmalarıdır. Köpek bakıcılarının köpekleriyle ilgili şikâyette bulunduklarına pek rastlamazsınız. Çünkü onlar sahiplerini çok fazla üzmezler, hatta bazı cinsler vardır ki onlar hiç zorluk çıkarmazlar, karınlarını doyurun, onların oyun, tuvalet gibi ihtiyacını giderin yeter başka hiçbir şey istemezler.

Köpek Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer evinizde köpek bakmak istiyorsanız bilmeniz gereken bazı şeyler vardır. Mesela, köpek bakmak için ya tecrübeniz ya da biraz bilginiz olması gerekmektedir.

Bilgiden kasıt;

-Köpeğinizi ne ile günde ne sıklıkla beslemeniz gerektiği,
-Ne sıklıkla tuvalet için dışarı çıkarmanız gerektiği,
-Onu ne tür mamalarla ya da besinlerle beslemeniz gerektiği,
-Köpeğinizin düzenli olarak veterinere götürülmesi gerektiği,
-Köpeğinizin düzenli olarak egzersiz ve oyun için, parklara yürüyüşe götürülmesi gerektiği,
-Köpeğinizin bir, pire, kene gibi parazitlere karşı ne şekilde korunacağı,
-En önemlisi köpek bakacaksanız bunun için belli bir zamanınız ve maddi imkânınız olması gerektiği.

Bu ve bunun gibi yapılması basit olan şeyleri bilmeniz gerekmektedir. Eğer yeterince zamanınız ya da maddi imkânınız yoksa zaten bunların birçoğunu yapmakta zorlanırsınız. Bu nedenle evde köpek bakmaya karar vermeden önce yeterince zaman ayırabilecek misiniz, onun bakımı için gerekli olan ihtiyaçlarının masraflarını karşılayabilecek misiniz bunları hesaplamanız gerekmektedir. Köpek bakımında zaman çok önemlidir, çünkü köpeklerin gelişimi için onların doğada vakit geçirmesi çok önemlidir, yani bunu kendiniz yapamıyorsanızbile yapacak birilerini bulmanız gerekir. Aksi halde köpeğiniz için gerekli olan bakımı yapmış sayılmazsınız.

Köpeklerin Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Nasıl ki biz insanlar yemeden, içmeden yaşayamıyorsak bu tüm canlılar gibi köpekler için de geçerlidir. Ama yeme içme konusunda son derece seçici ve dikkatliyizdir bizler. Bunu köpeklerimiz için neden yapmayalım ki? Onları yemek artıkları ile beslemek size kolay ve masrafsız geliyor olabilir ancak bu onun için hem sağlıksız hem de doğru bir davranış değildir. Yani köpeğiniz aç olduğu için ne verirseniz yer ancak bu durumdan mutlu olduğu pek de söylenemez. Çünkü onların da kendilerine özgü sağlıklı besinlere ihtiyaçları vardır. Yani köpeğinizin yemeği sadece onun için hazırlanmış ona özel olmalıdır.

Köpeğinizin beslenmesinde yediği besinlerin onun ihtiyacını karşılayıp karşılamaması çok önemlidir. Köpeğiniz gerekli vitamin ve proteinleri almalıdır ki yeterince gelişebilsin. Bu nedenle ona yedirdiğiniz şeylerin onun vücudunun ihtiyacını karşılayıp karşılamadığına son derece dikkat etmeniz gerekmektedir. Mesela köpeğiniz için kendi evinizde yemek hazırlayabilirsiniz. Et haşlayabilir ya da ızgara yapabilirsiniz, onun yiyebileceği çorbalar pişirip ona verebilirsiniz. Ancak tüm bunlar için yeterince zamanınız olması gerekir. Bununla uğraşmak yerine başka alternatifleri de değerlendirebilirsiniz. Hazır mamalar bu alternatiflerden biridir.

Neden Hazır Mamalar?

Sportmix Köpek Maması

Hazır mamaların içerisinde köpeğinizin ihtiyacı olan tüm vitamin ve proteinler mevcut olur. Bu mamalar sadece köpeğinize özel olarak hazırlanan ve onun ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olan mamalardır. Hazır mamaların köpeğiniz için ayrı ayrı çeşitleri bulunmaktadır. Köpeğinizin ihtiyacına ve zevkine göre hazır mamaları ara ara değiştirerek alıp köpeğinizin diğer besin değerlerinden de faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken, hazır mama seçimi yaparken kaliteye ve markaya önem vermektir. Aldığınız markanın sportmix köpek maması gibi bilinen bir marka olması ve bir çok bakıcı tarafından tercih edilir olması gerekmektedir. Eğer böyle kaliteli mamalar almaya özen gösterirseniz hem paranız boşa gitmemiş olur, hem de köpeğiniz daha sağlıklı beslenmiş olur.