arama

Royal Köpek Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Royal Köpek Maması

Royal Köpek Maması

Köpeklerin beslenmesinin, köpeklerin sağlığını olumlu ya da olumsuz şekilde etkileyeceğini, tüm köpek sahipleri bilirler. Bir köpek ne kadar doğal maddelerle, ne kadar besin değeri yeterli bir şekilde beslenirse, o kadar sağlıklı olmasına zemin hazırlanmış olacaktır. Aksi durumlarda da, köpeğin sağlıksız, hastalıklara davetiye çıkaran bir hayatı olacaktır. Köpek sağlığında bu kadar etkin bir süreç olan beslenme, doğal olarak köpek sahipleri için, köpeğin sağlığını korumak anlamında, dikkatli olunması gereken konuların başında yer alıyor. Köpeklerin bilinçli beslenmesi için köpek sahiplerine verilen ipuçlarını okursanız, oldukça bilgi sahibi olacak ve köpeğinizi beslerken hata payını azaltıp, ona daha sağlıklı ve daha uzun bir hayat sunabilirsiniz.

Her Köpeğin Beslenmesi Aynı Mı Olur?

Her köpeğin beslenmesi kesinlikle aynı olmayacaktır. Köpeklerin ihtiyacı olan besin değerleri, kalori ihtiyaçları her köpekte farklılık gösterecektir.

– Yavru, yetişkin ve yaşlı köpeklerin beslenme ihtiyaçları farklıdır. Yavru köpekler gelişim çağında olduklarından ve çok aktif bir yaşamları olduğundan, yüksek bir enerjiye ihtiyaç duyacaklardır. Yetişkin köpeklerin enerji ihtiyaçları, yavru köpeklere göre daha az olacaktır. Yaşlı köpekler ise, neredeyse tüm günlerini uyuyarak geçirdiğinden ve yaşlılığın bir yansıması olarak metabolizmalarının yavaş çalışmaya başlaması sebebiyle, daha az enerjiye ihtiyaç duyacaklardır. Doğal olarak enerji ihtiyacı daha yüksek olan yavru köpeklerin beslenmesi, onlara yüksek enerji veren, daha kalorili mamalarla sağlanıyorken, yaşlı köpeklerde daha düşük kalorili mamalara ihtiyaç duyulacaktır. Yavru köpeğin enerji ihtiyacını yetişkin ve yaşlı mamaları karşılayamayacaktır. Aynı mantıkla, yavru köpek mamaları da, yaşlı köpeklere harcanamayan bir enerji sağlayacak ve yaşlı köpeğin sağlıksız bir şekilde kilo almasına neden olacaktır.

-Hamile olan ve emziren köpeklerin besin ve enerji ihtiyaçları, daha yüksek olduğundan, beslenmesi farklı olacaktır.

– Beslenmede köpeğin cinside önemli bir durumdur. Büyük cins köpeklerin, küçük cins köpeklere göre, ihtiyaçlarının farklı olması gayet doğaldır.

Köpek Beslenmesinde Hangi Yöntem Kullanılmalıdır?

Köpeklerin beslenmesi, kesinlikle evde hazırlanan yemeklerle değil, köpeklerin tüm ihtiyaçları göz önüne alınarak piyasaya sürülen hazır köpek mamalarıyla beslenmeleri daha doğru bir seçim olacaktır.

Köpek Maması Seçiminde Kuru Mama Mı, Yaş Mama Mı?

Köpek mamaları, mama firmaları tarafından yaş ve kuru mamalar olmak üzere 2 türde üretilir. Yaş yani konserve mamaların, hazırlanma süreçleri, kuru mamalara göre daha uzun bir işlemden geçirilerek, farklı bir yöntemle yapılır. İçerikleri kuru mamalara göre daha sağlıksız ve kalitesizdir. Kuru mamalar, doğru seçim yapılması durumunda, köpekler için daha faydalı mama türüdür. Ancak hep kuru mama yemekten sıkılan köpeğinize, ara sıra iki mamayı karıştırarak verip, farklı bir lezzet yaratabilirsiniz.

Köpek Maması Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İyi ve kaliteli köpek mamalarının olmazsa olmaz bazı kriterleri vardır. Bu kriterlere uyan mamalar kalitelidir ve köpeğinizin beslenmesinde köpeğinize yeterli ve dengeli bir beslenme sağlayacaktır.

-Bir köpek mamasının kaliteli olduğundan söz edebilmek için, mamanın içeriğinde asla katkı maddeleri, koruyucular bulunmamalıdır.

-Köpek mamasında et oranı yüksek olmalı, böylece köpeğinizin protein ihtiyacı karşılanmalıdır.

-Kaliteli köpek mamalarında, et ürünleri, tavuk türevleri, tavuk unu gibi köpeğinizin sağlığını direk olumsuz etkileyen maddeler olmamalıdır.

-Alacağınız köpek mamanın son kullanma tarihinin kontrol edilmesi, ihmal edilememelidir.

-Köpeklere hiç bir faydası olmayan ve sindirim sistemlerinde sorunlara yol açan tahıllar, özellikle pirinç, bulunmamalıdır.

Royal Köpek Maması Kaliteli Mi?

-Royal marka köpek mamalarının, protein değerleri çok düşük, karbonhidrat ve yağ oranları ise çok yüksektir.

-Royal köpek mamalarında, mamanın protein değerinin yükseltilmesi için et ürünleri kullanılmıştır ve et oranı oldukça düşüktür.

Royal Köpek Maması

Köpeğiniz için hazır mama seçerken yapılan incelemeler sonucunda, köpeğiniz için en iyisini bulabilirsiniz. Royal köpek mamasının incelediğimiz içeriğine göre, bu marka mama, köpekler için kalitesiz bir mamadır ve köpek beslenmesin de kullanılmamalıdır.