arama

Royal Canin Mini Junior Yavru Köpek Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Royal Canin Mini Junior Yavru Köpek Maması

Köpekler bu hayatta ki en sadık dostlarımız olmuşlardır her zaman. Özellikle insana olan yakınlıkları ve sadakatleri onları diğer hayvanlardan her zaman bir adım önde tutmuştur. Bir köpek sahibi olmak istediğinizde öncelikle bilmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan bazıları köpeğin sahiplenilmesi, bakımı, temizliği, yediği mama, barınması korunması gibi hususlardır. Şimdi bunları tek tek ayrıntılandırmak gerekirse.

 

Köpeğin sahiplenilmesi;

 

Bir köpek almaya karar verdiyseniz ve uygulamaya koyduysanız öncelikle hayvan barınaklarına başvurmanız yararınıza olacaktır. Çünkü barınak hayvanlarının sahiplenilmesi kolaydır ayrıca sürekli bir veteriner kontrolü olduğundan dolayı köpeğiniz daha sağlıklı ve huzurlu olacaktır. Ayrıca hayvan barınaklarında istediğiniz ırk ve cins te köpeği kolaylıkla bulabiliri ve bazılarından ücretsiz olarak köpeğinize kavuşabilirsiniz. Sahiplendiğiniz köpek size ve ailenize büyük bir neşe getirecektir.

 

Köpeğin bakımı;

 

Köpeklerin bakımı konusunda hassas davranmak gerekir. Çünkü hayvanlar doğal ortamlarda olduğundan kirlenmeye ve mikrop üretmeye daha müsait canlılardır. Köpeğin periyodik olarak yıkanması temizlenmesi tüylerinin taranması eğer uzunsa bir gerektiğinde kısaltılması yediği yemek kabının su kabının sürekli temiz tutulması hem köpeğinizin kolay hasta olmaması hem de size hastalık yaymaması konusunda önemli hususlardır.

 

Köpeğin barınması;

 

Sahip edindiğiniz köpeğiniz eğer yavru ise ve uzun yıllar size arkadaşlık edecekse sizin de ona uygun bir yuva hazırlanmanız gerekir. Çünkü özellikle küçükken alınan köpekler anne sıcaklığından ayrılacağı için kendi içine kapanık ve huzursuz olamamaları için sizden aynı sıcaklığı ve şefkati görmek isteyeceklerdir. Bunun için yapmanız gereken eğer evinizde besliyorsanız uygun temiz sıcak bir köşe eğer bahçenizde besliyorsanız özellikle kış şartlarında köpeğinizi sıcak tutacak bir yuva onu hastalıklardan koruyacaktır.

 

 

Ve en önemli konulardan birisi köpeğinizin beslenmesi;

 

Doğada bulunan çoğu köpek yaratılış gereği etçi olarak dünyaya gelmektedir. Ancak gerek yaşam koşulları gerekse yaşadıkları ortamlar köpekleri ister istemez farklı besin kaynaklarına doğru yönlendirmiştir. Özellikle sahip olacağınız köpeğin yavruluk dönemleri genelde süt ve yumuşak besinler yiyerek geçeceğinden bakılması ve beslenmesi biraz daha kolay olacaktır. Ancak büyümeye başladıkça artık farklı tatlar ve besinlerle köpeğinizi fiziksel açıdan daha güçlü yapmak isteyecek ve bu durumda farklı besin gruplarına yöneleceksiniz.

 

İşte bu gibi durumlarda köpek mamaları sizin için ideal besin kaynaklarından olacaktır. Çünkü içeriğindeki zengin kurutulmuş et ve diğer vitaminler köpeğinizi daha güçlü ve sağlıklı yetişmesine yardımcı olacaktır. Ancak mama seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken bir husus köpeğinizin ırkına kilosuna cinsine göre mama seçmenizdir. İşte bu mamalara bir örnek vermek gerekirse Royal Canin Mini Junior Yavru Köpek Maması sizin için ideal olacaktır. Royal Canin Mini Junior Yavru Köpek Maması büyük ırk yavru köpekleri için özel olarak tasarlanıp üretilen bir mama türüdür. İçeriğinde ki kurutulmuş kümes hayvanları eti hayvansal yağlar kümes hayvanları karaciğeri gibi besinlerle köpeğinizin sağlıklı beslenmesinde büyük katkı sağlayacaktır.

Royal Canin Mini Junior Yavru Köpek Maması

Ancak bilinmesi gereken önemli hususlardan bir tanesi de mamaya başlamadan önce köpeğinizin bir veteriner hekim kontrolünden geçmesidir. Neden diye soracak olursak içeriğindeki maddeler alerji yapar mı veya köpeğimiz artık mama yemeye uygun mu gibi sorularınıza en iyi cevabı yetkili bir ağızdan almanız hem sizin içinizi rahatlatacak hem de köpeğinizin sağlığı için uygun olacaktır. Mama verilirken dikkat edilmesi gereken bir başka kuralda köpeğin yaş ve kilosu için uygun olan günlük dozajı en iyi şekilde ayarlamaktır. Ancak bazı zamanlarda özellikle köpeğin yoğun aktiviteleri sırasında miktarı biraz daha arttırmanız köpeğinizin karnının daha çok doyması için uygun olacaktır.