arama

Profine Köpek Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Profine Köpek Maması

Köpek bakmak herkesin becerebileceği bir iş değildir. Köpekler beslenmesinden, tuvaletine, oyunundan, egzersizine kadar ciddi bir titizlik isterler. Hem bilgi hem de tecrübe gerektiren bir iştir köpek bakımı. Görünüşte çok basittir aslında, çünkü yedir içir, gezdir gibi bir durum sanılmaktadır. Ama o iş öyle değildir elbette. Çünkü onun beslenmesi bile ayrı bir özen ister.

Yani rastgele kuru ekmek ya da et vererek köpeğinizi beslemiş olmazsınız. Ayrıca her köpeğin beslenme şekli farklılık gösterebilir, yani sizin köpeğinizin yaşı, kilosu, boyu, herhangi bir hastalığının olup olmadığına göre ne yiyeceği değişiklik gösterebilir. Anlatmaya çalıştığım şey gayet açık aslında, siz ona saf et vererek iyi yaptığınızı düşünüp kendinizle övünebilirsiniz ama bu yaptığınız şey onun sağlığını tehlikeye sokuyor olabilir. Yani köpek bakmak için en küçük ayrıntıyı bile düşünmeniz gerekmektedir.

Köpeğinizi beslemekle iş bitmiyor tabi. Bir de onun düzenli olarak veterinere götürülmesi ve doğada egzersize çıkarılması gerekiyor. Veterinere gitmesi sağlık kontrolleri onun sağlığı kadar sizi sağlınızı da ilgilendiriyor. Çünkü onda bir hastalık varsa ve bu hastalık bulaşıcıysa onu veterinere götürdüğünüzde bu fark edilip tedavisine başlanır, böylece hem o hem de siz hastalıktan kurtulmuş olursunuz. Egzersizler de köpeğinizin sağlığı için gerekli olan şeylerdir.

Zaten köpeğinizin doğal ortamı doğadır ama siz onu eve kapattığınızda doğal ortamından uzak kaldığı için mutsuz olur ve bu durum onun sağlığını olumsuz etkileyebilir. Yani onu evin dışında doğada yürüyüş ve egzersiz yapabileceği yerlere götürmelisiniz. Çünkü onların bazı iç güdüleri vardır ve sürekli evde kaldıkları zaman bu iç güdülerinden uzak kalırlar bunun olmaması için de zaman zaman orman, park gibi doğu ortamlarında yürüyüşe çıkarmanız onun yararına olacaktır. Bu durum son derece ciddi bir durumdur. Çünkü bazı köpeklerin koklama vi işitme duyularının gelişmesi için böyle doğal ortamında yürümesi gerekmektedir.

Köpeklerin beslenmeleri için evinizde saatlerce uğraşmanıza gerek yoktur. Artık hazır mamalar ile onların ihtiyacı olan tüm vitaminleri karşılayabiliyorsunuz. Köpeğinizin kaliteli bir mama ile beslenmesi onun için yeterli olacaktır. Mesela profine köpek mamasının içeriğinde köpeğiniz için gerekli olan, yağ, vitamin ve proteinler mevcuttur. Yani ona alacağınız mama ile onun günlük ihtiyacı olan tüm besin değerlerini tek seferde karşılayabilirsiniz. Sağlıklı beslenen köpeklerin sağlık sorunları da çok fazla olmaz. Tek sıkıntı onların doğa ortamında dolaşırken kapabilecekleri parazitlerdir. Parazitlerden kasıt, bit, pire, kene gibi canlılardır. Bunların köpeğinize bulaşmasına engel olmanız pek de mümkün değildir. ancak bulaştıktan sonrası için çevrenizdeki tecrübeli kişilerden ya da veterinerinizden yardım alabilirsiniz. Bir ve pirenin köpeğinize çok bir zararı olmayabilir ama kene yapıştığını fark ederseniz mutlaka onlardan kurtulmaya bakmalısınız ki köpeğinizin sağlığına bir zarar gelmesin. Bunlardan kurtulmak için özel şampuan ya da ilaçlardan alıp köpeğinizi bonlar da yıkayabilirsiniz.

Profine Köpek Maması

Tıpkı sizin olduğu gibi köpeğinizin de güneşe ihtiyacı vardır. Onların güneşten bunaldığını düşünebilirsiniz ancak arada bir yapacağınız yürüyüşler onların kemiklerine son derece iyi gelecektir. Köpeğinizin yaşadığı ortam ona uygun olmalıdır. Yani evin içinde besleyip eve kapatmak hiç doğru değildir. En azından günlük yürüyüş yapabileceği, oyun oynayabileceği bir bahçeniz olmalıdır. Eğer böyle bir imkanınız yoksa da onu sabah akşam dışarıya çıkararak parklarda gezdirmeli ve oyunlar oynamasına fırsat vermelisiniz. Aksi halde hem ona haksızlık etmiş olursunuz, hem de iyi bir bakıcı olmamış olursunuz. Köpeğinizin sağlığı ve mutluluğu için, beslenme, barınma, oyun ve egzersiz gibi ihtiyaçlarını mutlaka karşılamalısınız.