arama

Petit Tavuk ve Karaciğerli Küçük Irk Köpek Konservesi

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Petit Tavuk ve Karaciğerli Küçük Irk Köpek Konservesi

Canlıların yaşamlarını sürdürebilmeleri için şüphesiz en başta beslenme gelmektedir. Beslenme vücut fonksiyonlarının devamlılığını sağlamak için ilk ve en gerekli unsurdur. Canlı vücudundaki tüm metabolik ve fizyolojik faaliyetlerin işlevlerini devam ettirebilmeleri açısından günlük belli miktarlarda besine ihtiyaç duymaktadırlar. Canlının yaşamsal aktivitelerini sürdürebilmesi açısından belli miktarlarda enerjiye ihtiyaç duymaktadır. Bu enerjiyi besinlerden almaktadır. Beslenme ne oranda yeterli ve dengeli olursa canlı bu oranda sağlıklı bir yaşam sürecektir.

 

Köpekler canlıların en sevimlileri, en sadıkları olarak bilinirler. Köpek sahibi olanların yakından bildiği bu durum onlara olan sevgimizi her gün pekiştirmektedir. Köpeğimiz ailemizden biri gibi olduğu için köpek severlerin onların günlük ihtiyacı olan besinleri doğru miktarlarda aldıklarından emin olmak istemeleri çok doğrudur. Köpeğimizin ırkı, cinsiyeti, yaşı ve kilosuna göre besin ihtiyacı değişiklik göstermekle birlikte kısırlık, hamilelik gibi durumlarda da köpeğimizin günlük besin ihtiyacı değişiklik göstermektedir. Aşağıda bu özelliklere göre değişiklik gösteren beslenme biçimleri detaylı bir biçimde açıklanacaktır.

 

Köpekler bilindiği üzere etobur canlılardır. Sindirim sistemleri oldukça basit bir düzenekten oluşur. Tek bir mide ve kısa bir bağırsaktan oluşan sindirim sistemleri et ve et ürünlerini kolayca sindirebilme özelliğine sahiptir. Yavru bir köpeğin sütten kesilmesi aşağı yukarı 4-6 hafta aralığında yapılmalıdır. Irklara göre değişiklik gösteren sütten kesilme işlemi hakkında daha detaylı bilgi için veteriner hekimlerinize danışabilirsiniz. Bir köpeğin artık yetişkinliğe geçiş dönemleri 10-16 aya tekabül etmektedir. Bu dönemlerde yavrunun beslenme şekli yavru mama kategorisine uygun olmalıdır. Köpeklerin hayatlarının yavru, yetişkin ve yaşlılık dönemlerinde farklı gereksinimleri vardır. Yavru köpekler erişkin köpeklere nazaran daha çok enerjiye ihtiyaç duyarlar. Bunun sebebi yavru köpeklerin büyüme evrelerindeki ihtiyaçları ve aktiviteleridir. Öyle ki ikisi de yavru sayılabilecek 4 ve 7 aylık köpekler arasında bile gereksinim farklılıkları vardır.

 

Küçük ırk köpekler yetişkin canlı kilosuna 8-12 ayda erişmektedir. Orta ve büyük boy ırklara nazaran çok daha aktif canlılardır. Maceraya düşkün ve hareketlilerdir. Çok enerji harcadıkları için tüketmeleri gereken mamanın bu enerjiyi karşılayabilecek düzeyde olması gerekmektedir. Bu tip mamalar seçilirken köpeğimizin kilo alımı kontrol edilmelidir. Çünkü hassas kemik yapıları aşırı kilo alımına dayanabilecek tipte değildir. Küçük ırk köpeğinize mama seçerken dikkat edilmesi gereken birtakım kurallar vardır. Bu kuralları gözden geçirmeden önce köpeğinizi tanımalı, sevdiği şeyleri bilmeli, köpeğinizin gelişim ve değişimini takip etmelisiniz. Yaş, ırk ve kilo gibi bilgiler de mama seçiminde büyük rol oynamaktadır. Küçük ırk köpeğiniz doğası gereği çok aktif olduğundan günlük enerji miktarını karşılayacak yüksek besin değerlerine sahip mamalar seçmenizde fayda var. Şeffaf içerik bilgisi olan mamalar seçmelisiniz ki bu bilgiler ışığında köpeğinize uygun olan mamayı seçebilesiniz. Protein bakımından zengin, yağ oranı düşük bir mama köpeğiniz için ideal olacaktır.

Petit Tavuk ve Karaciğerli Küçük Irk Köpek Konservesi

Doğru mamayı seçmeniz için gerekli olan bilgiler yaş, kilo, ırk, hamilelik, kısırlık vb. olarak sıralanabilir. Küçük bir örnek ile daha iyi ifade edelim. Yorkshire Terrier cinsi bir köpeğiniz var. Köpeğiniz 3 yaşında, sağlık durumu iyi olarak gözükmekte, kısır değil. Köpeğinizin bilgileri incelendiğinde yetişkin kategorisinde mamalar seçilmesi gerektiğinde hem fikiriz. Peki, bunca seçenek arasından hangisini tercih edeceksiniz. Elbette maceracı ve oldukça hareketli köpeğinizin ihtiyacı olan tüm besin değerlerini karşılayacak bir mama. Eğer aradığınız böyle bir mama ise Petit Tavuk ve Karaciğerli Küçük Irk Köpek Konservesi tam size göre. Küçük köpeğiniz için sindirimi kolay. Köpeğinizin sağlıklı gelişimi Petit Tavuk ve Karaciğerli Küçük Irk Köpek Konservesi ile çok daha kolay. Petit Tavuk ve Karaciğerli Küçük Irk Köpek Konservesi küçük ırk köpeklerinizin anatomisine uygundur. Petit Tavuk ve Karaciğerli Küçük Irk Köpek Konservesi saf ve doğal malzemelerden üretilmiştir.