arama

N&D Yavru Köpek Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

N&D Yavru Köpek Maması

N&D Yavru Köpek Maması

Yavru köpeklerin, başlayan gelişimleri ve sağlıklı olmalarının ilk şartı iyi bakım ve doğru beslenmedir. Eğer yavru bir köpekle, aynı evde yaşamaya başlayacaksanız, yavru köpeğin bakım ve beslenmesine azami düzeyde özen göstermeniz, hem onun sağlıklı gelişimi, hem de hastalıklardan korunması ve kaliteli bir yaşam sürmesi anlamında çok önemlidir. Yavru köpeklerin henüz çok hassas olan bünyeleri, zaten hastalıklara çok açıktır ve iyi korunmaları gerekir. Bu kadar hassas olan yavru köpeklerin, beslenmelerinde de hassas davranmalı ve ihtiyaç duydukları bir besin içeriği ile beslenmeleri sağlanmalıdır. Yavru köpeklerin, ihtiyacı olan birçok besin ve enerji değerleri, yetişkin ve yaşlı köpeklere göre büyük farklılıklar gösterir. Bu farkların ne olduğunu bilmek ve yavru köpeği bu farklar göz önünde bulundurularak beslemek, yavru köpeğin sağlığını korumak adına, özen gösterilmesi gereken bir konudur.

Yavru köpekler her şeyden önce, yetişkin ve yaşlı köpeklerin ihtiyaç duymayacağı kadar, yüksek enerjiye, doğal olarak yüksek kalorili besinlere gerek duyarlar. Bu fark, yavru köpeğin çok hareketli olmasından ve gelişim sürecinde olmasıyla ilgili olarak, metabolizmasının çok hızlı çalışmasıyla alakalıdır. Bu anlamda, yavru köpekler için, yüksek enerji sağlayan, onlara uygun olarak hazırlanmış, yavru köpek mamalarının kullanılması önemlidir. Yavru köpeklerin kuru mamaya geçişlerinin aşama aşama sağlanması ve birden bire uyum sağlanması beklenmemeli, hazır mamaya sindirim sistemlerinin alışması için zaman tanınmalıdır.

Anne sütünün ardından geçilen hazır mamaya uyum sürecinde yavru köpeklere, ev yemekleri verilmemeli ve farklı lezzetlere alışması engellenmelidir. Farklı lezzetleri fark eden ve alışan yavru köpek, hazır kuru mamayı red edecek ve alışma süreci uzayacaktır. Ayrıca ne yavru köpekler, nede yetişkin ve yaşlı köpekler için ev yemeklerinin hiç bir faydası olmadığı gibi, aksine zararı olacaktır. Ev yemekleri ile alması gereken besin değerlerini alamayan köpekler, yüksek kalori aldıkları içinde, kilo sorunu kaynaklı, farklı sağlık sorunları yaşamaya başlayacaklardır.

Hazır mamaya başlayan yavru köpekler için, besleyici özellikleri daha yerinde olan kuru mamalar verilmelidir. Kuru mamaların çiğneme ve yutma zorluklarına karşı, ilk başlarda kuru mamalar su ile ıslatılarak verilebilir. Ayrıca, mamanın yanında mutlaka su bulundurulmalıdır.

Yavru köpekler için mama seçimi yaparken de, bilinçli davranmakta büyük önem taşımaktadır. Yavru köpek için seçilecek hazır mamanın, besin içeriğinin çok iyi bilinmesi ve yavru köpeğin tüm ihtiyaçlarını karşılaması, yavru köpeğin sağlığını olumlu yönde etkileyecektir. Yavru köpek mamalarında, protein değerlerinin % 30’larda bir aralıkta olması gerekir. Sağlanan proteinin kaynağı da önemsenmelidir. Eğer mamada, et ürünleri yüksek oranda kullanılarak, mamanın protein değeri artırılmış ise, bu yavru köpeğiniz için hiç yararlı olmayacaktır. Et ürünlerinin açıl mı, hayvanın zararlı ve yenmeyecek her yerinin, protein sağlamak için mamaya katıldığıdır.

Zararlı olan bu maddeler, köpeğinizin sağlığını bozacaktır. Mamanın içeriğinde et ürünleri değil et olmasına çok dikkat edilmelidir. Hassas olan yavru köpeğin mamasında, zararlı hiçbir kimyasal içerik bulunmamalıdır. Katkı maddeleri ve GDO bulundurduğu için soyada, mamada bulunmamasına dikkat edilmesi gereken ürünlerdir. Önemli bir noktada, köpeklerin sindirim sisteminin zor sindirdiği ve köpeklerde alerjik olduğu ispatlanan tahılların mamada ya hiç bulunmaması ya da çok az bulunmasıdır.

N&D Yavru Köpek Maması

Genel olarak mama alırken dikkat edilmesi gereken bu kriterler, yavru köpeklerin sağlığı açısından önemli ayrıntılardır. Piyasada satışa sunulan birçok kalitesiz mama, köpeklerin sağlığını hiçe saymaktadır. Mama markası seçimine, bu nedenle özen gösterilmemesi gerekir. N&D yavru köpek mamalarının içeriği kontrol edildiğinde, piyasada bulunan kaliteli sayılı mamalardan biri olduğu görülür. Enerji ve yağ oranının yavru köpeklerin ihtiyaçlarına göre hazırlanan N&D yavru köpek maması, besin değerleri anlamında da, yavru köpekler için uygundur. İçeriğinde çok düşük oranda bulunan kılçıksız buğday ve yulaf, tahıl oranını çok düşük tutmaktadır ki, tahılın köpeklere olan zararları düşünülürse, bu atlanmaması gereken bir özelliktir. Yüksek protein değeri ile, et kullanılan mama bu anlamda da olumludur. İçeriğinde bulunan şeker küspesinin köpek sağlığına zararlı olduğu bilinmektedir ve mamanın tek olumsuz özelliği budur. Uzmanlar tarafından yavru köpeklere kaliteli olduğu söylenerek önerilen N&D yavru köpek mamasını, yavru köpeğinizin sağlıklı beslenmesi için kullanabilirsiniz.