arama

N & D Tavuk Etli Narlı Tahılsız Küçük Irk Yetişkin Köpek Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

 Mamaların hayvanlar üzerinde etkisi?

N & D Tavuk Etli Narlı Tahılsız Küçük Irk Yetişkin Köpek Maması

Mamalar hayvanların gelişimlerinde vücut için gerekli olan besin değerlerinin tamamına cevap veren kaliteli gıdalardan elde edilmektedir. Hayvanın cinsine ve yaşına göre en uygun mama tercihinin yapılması hayvanların sağlıklı olmalarına da en büyük katkıyı vermektedir.

 

 Mamaların dışkılamada etkisi?

 

Kaliteli mamalar protein bakımından oldukça zengin gıdalardan elde edilmektedir. Protein kalitesi yüksek olan mamalar sindire bilirliği kolay olan ürünlerdir. Hayvanlar mamaları kolaylıkla sindirebildikleri için, dışkılamaları olması gerektiği seyirde gerçekleşecektir. Fakat kalitesiz ve protein bakımından düşük değerle de olan mamalar sindirilmede sorunlar çıkaracağından dışkılama işlemlerinde de azalmalara neden olacaktır. Dışkılamanın azalması hayvanın ileriki dönemlerde sağlık sorunları yaşamasına sebep olacaktır. Özellikle içeriğinde şekerinden arıtılmış pancar küspesi kalitesiz ve protein bakımından sıfır değere sahip olduğu için, hayvanların dışkılamada zorluklar yaşamasına sebep olacağından pancar küspesi bulunan mamalar kullanılmamalıdır.

 

 Mamanın metabolizma üzerinde etkisi ?

 

Metabolizmanın çalışma evresi yavaş ve hızlı şeklinde sıralanmaktadır. Vücut gerekli besin değerlerini yeteri kadar almazsa metabolizma çalışması gereken seviyenin altında çalışacaktır. Bunun zıt olması durumunda ise, metabolizma çalışması gerektiği gibi çalışmaktır. Düzgün çalışan bir metabolizma hayvanların sağlık sorunları yaşamasını en aza indirgemektir. Yavaş çalışan bir metabolizmaya sahip hayvan obezite, ani bir şekilde kilo alma gibi birçok olumsuz durumla karşı karşıya kalma riskine sahiptir.

 

 Mamanın hayvanın cinsine ve karakterine göre tercihi?

 

Hayvanlar yapılarında diğer hayvan grupları ile farklı karakterlere sahiptirler. Bazı hayvanlar tembellik güdüsünü severken, bazı hayvanlar sürekli aktif olmaktan mutlu olurlar. Mama tercihleri de hayvanların gün içerisinde aktivitesine göre tercih edilmelidir. Her hayvan için özel olarak mamalar üretilmektedir. Bir kedi mamasını, köpeğe vermek istememiz yanlış olacaktır. Ve köpekte bu mamayı tüketmeyi ret edecektir. Hayvanın yapısı gereği sevdiği ürünlerden oluşan, vücut yapılarının ihtiyaç duydukları besin değerlerine sahip mamalar tercih edilmelidir.

 

Bakımları;

 

Onların alışkın olduğu yaşam standartlarına uygun ortamları yaratmamız gerekmektedir. Bu onların huzurlu ve hep mutlu olmalarını sağlayacaktır. Fakat bu imkanlara sahip bir alanımız yok ise, günlük belirli bir saat zarfında onların koşup oynayabileceği alanlara çıkarmalıyız. Sürekli ve sık aralıklar ile vücut bakımlarını yapmalı, aşılarının eksiksiz ve zamanında yapılmasına dikkat etmeliyiz. Rahatsızlanmaları durumunda, bir veteriner hekime götürüp uygun tedavi yöntemlerine başlanmasını sağlamak durumundayız.

 

 N&D Tavuk etki narlı tahılsız küçük ırk yetişkin köpek maması içeriği ;

 

Kemiksiz tavuk eti, kurutulmuş tavuk eti, patates, tavuk yağı, ringa balığı, kurutulmuş yumurta, bezelye, bitkisel lif, nar tozu, kurutulmuş elma, kurutulmuş portakaldan oluşmaktadır. İçeriğindeki gıdalardan kaynaklı olarak, protein, ham lif, nem, kül, vitamin ve çinko vücut için gerekli besinsel değerleri de içermektedir. Tam beslenme mamasıdır.

 

Faydaları;

 

Tüylerin parlak ve bakımlı olmasını sağlar.

Bağışıklık sitemini güçlendirir.

Gözlerin parlak olmasını sağlar.

Kemik ve eklem gelişimine destek olur.

Kasların güçlenmesini sağlar.

Severek ve iştahla tüketmelerini sağlayacak gıdalardan oluşur.

Uzun süre tok tutar ve açlık hissi yaratmaz.

Ağızda çinkonun içerisinde olması nedeni ile, kötü koku ve plakların oluşmasını engeller.

Kolay sindirilebilmektedir.

Kimyasal maddeler içermez ve bu da alerjik durumların oluşmasını engeller.

 

 Kullanımı;

N & D Tavuk Etli Narlı Tahılsız Küçük Irk Yetişkin Köpek Maması

Sürekli taze ve temiz su ile tüketilmesi sağlanmalıdır. Hayvanın yaşı ve ağırlığına göre miktarlarda beslenmesi sağlanmalıdır. Alınan paket üzerinde tüketim miktarları hakkında bilgi verilmektedir. Emziren ve hamile hayvanlar miktar artırılabilmektedir. Son kullanma tarihi geçmiş ise kullanılmamalıdır. Oda sıcaklığında servis edilmelidir. Kuru ve seri yerlerde muhafaza edilmelidir.