arama

Mama Fiyatları Köpek

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Mama Fiyatları Köpek

İnsanoğlunun yüzyıllardır vazgeçemediği can dostlarımız köpeklerimiz. Zaman zaman evimizin işimizin bekçisi, kimi zaman kaybolduğumuzda kılavuzumuz olan canlarımızdır köpeklerimiz. Ve günümüzde evlerimizde bir dost bir arkadaştır onlar.

Bizler için bu kadar değerli olan can dostlarımızın beslenmeleri de özel bir önem gerektirir. Mümkün olduğunca evimizde beslemiş olduğumuz köpeğimize evde yapılan yemeklerden vermemeliyiz. Evlerimizde yaptığımız yemeklerde kullandığımız baharat ve salçalar can dostlarımızın besin grubunda olmaması gereken katkı maddeleridir. Bizim için değerli dostlarımıza özel veteriner hekimler kontrolünde hazırlanmış kuru mamalar, yaş mamalar ve ödül mamaları(köpeğimizin eğitimi süresince başarısını ödüllenmek haricinde günlük beslenmede kullanılmamalıdır) vermeliyiz.

Mama Fiyatları Köpekdostlarımızın tercihine göre ve niteliklerine göre de değişkenlik göstermektedir. Günümüzde çok çeşitli mamalar üretilmekte, mesela küçük ırk yavru köpek maması, büyük ırk yavru köpek maması, yavru köpek maması, yetişkin köpek maması, küçük ırk yetişkin köpek maması, büyük ırk yetişkin köpek maması, yaşlı köpek maması, sebzeli pirinçli mama, av hayvanları eti maması, kırmızı et mamaları, beyaz et mamaları, obezite köpek mamaları gibi daha birçokları mevcut.

Köpek mamalarının bu kadar çeşitli olması ve günümüzde evlerimizde daha fazla can dostlarımız köpeklere yermemiz nedeniyle köpek maması kendi içerisinde geniş bir sektör oluşturmuştur. Sektörün gelişmesi rekabete oluşturduğundan inanılmaz farklı fiyatlarla karşılaşmakta mümkündür.Marka vermeden yüzeysel olarak köpek maması fiyatlarına baktığımızda;

Yurt dışından ithal edilerek ülkemizde satışa sunulan mamalar arasında 3 kilogram ambalajlı kuru mamalar ortalama 90,00 TL ile 115,00 TL arasında, 15 kilogram ambalajlı kuru mamalar 180,00 TL ile 240,00 TL arasında değişen fiyatlarla satışa sunulmaktadır. Söz konusu bu mamalar market, pet shop veya internet üzerinden alınmayıp veteriner kliniklerinden temin edildiğinde yukarıdaki fiyatlardan 10% ile 20 % arasında daha fazla fiyatlara temin edilmektedir. ( Veteriner kliniklerinde bulunan mamaların market veya pet shoplarda bulunması pek mümkün olmamaktadır.)

Yurt dışından patentli üretim hakkı alınarak ülkemizde üretilerek satışa sunulan mamalar arasında 3 kilogram ambalajlı kuru mamalar ortalama 75,00 TL ile 105,00 TL gibi bir fiyat Aralığında, 15 kilogram ambalajlı kuru mamalar 140,00 TL ile 200,00 TL gibi bir fiyat aralığında satışa sunulmaktadır. Söz konusu bu kuru mamalar pet shop haricinde zincir marketler veya internet üzerinden alındığında zaman zaman yapılan promosyonlarla 15% ile 35% arasında zaman zaman 65% gibi indirimlerle de almak mümkün olmaktadır.

Yurt içinde üretilerek satışa sunulan yerli üretim mamalar arasında 3 kilogram ambalajlı kuru mamalar ortalama 45,00 TL ile 85,00 TL gibi bir fiyat Aralığında, 15 kilogram ambalajlı kuru mamalar 95,00 TL ile 160,00 TL gibi bir fiyat aralığında satışa sunulmaktadır. Söz konusu bu kuru mamalar internet üzerinden satışa sunulmakta olup üretim tarihleri diğer mamalara oranla daha yeni olmaktadır. Haftalık olarak belli bir kapasiteyle üretim yapan bu firmalar talep fazla olduğunda yeni üretimle talebi karşılamaktadır.

Mama Fiyatları Köpek

İnternet pet shop sitelerinin bazılarında yukarıda belirtilmiş her 3 gruptan ürün bulabilmenizde mümkündür. Her grup üretimde veteriner hekimler tarafından yapılan denetimler ve can dostlarımız köpeklerimizin sağlığını tehlikeye atmayacak oranlar kullanılmaktadır. Fiyat farklılıkları yüksek oranda ithal olması, telif hakkı kullanılarak üretilmesi ve yerli üretim olmasına bağlı olarak değişmektedir. Kuru mamalarda olduğu gibi yaş mamalarda da fiyat çeşitliliği söz konusudur. Yaş mamalar bir öğün dikkate alınarak hazırlandığından ve konserve olarak ambalajlanması nedeniyle kuru mamalara oranla daha pahalıdır. 150 gramlık özel ambalaj veya konservelerle satışa sunulan yaş mamalar ortalama 9,00 TL ile 17,tl arasında değişen fiyatlarla satılmaktadır.