arama

Küçük Irk Köpek Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Küçük Irk Köpek Maması

Bir tür içinde ortak karakterleri olan ve bu karakterlerin kalıtım yolu ile yavrularına geçiren hayvan grupları ırk olarak tanımlanmaktadır. Her evcil hayvan türü kendi içinde birbirlerinden belirli farklarla ayrımı yapılabilen birçok ırk bulunmaktadır. Hayvanların evciltilmesi yeni ırkların meydana getirilmesinde önemli bir noktadır. Bu türlerin hayvan yetiştiriciliği tarafından farklı coğrafi bölgelerde evciltilmeleri ve sonrasında kendileri ile beraber farklı yerlere göç etmeleri sonucunda çevresel etkenlere bağlı olarak hayvanlardaki adaptasyon sonucunda çevresel etkenlere bağlı olarak hayvanlardaki adaptasyon sonucunda görülen bir takım morfolojik ve fizyolojik farklılıklar yeni ırkların oluşmasındaki diğer etkenlerdendir.

 

Farklı bölgelerde gelişen bu ırklar da belli başlı karakterlerinin geliştirilmesi amacı ile daha sonra yine insanlar tarafından çeşitli silah metotları uygulanmış seçilmiş bireylerin damızlık da kullanılması ile amaca uymayanların yetiştirme dışında bırakılması neticesinde hem norfolojik hem de verimler yönünden kendi içinde birbirine benzeyen ırklar geliştirmiştir.

 

Yeni ırkların meydana gelmesin de ki diğer bir faktör ise, oluşturulan bu saf hayvan gruplarının sahip oldukları özelliklerin bir araya getirilmesi amacı ile iki veya daha fazla ırkın birleştirilmesi yapılmıştır. Bu birleştirmenin diğer adı melezlemedir. Melezleme ile meydana getirilendir. Popülasyonlarda oluşan genetik çeşitliliğin fazla olması, ortaya farklı tiplerde bireylerin çıkmasını sağlayarak istenen karakterlere sahip hayvanların seleksiyonuna imkân yaratmaktadır.

 

Günümüzde birçok kedi ve köpek ırkı olmasından dolayı birçok mama firmasının üretmiş olduğu Küçük Irk Köpek Maması ve aynı zaman da orta ve büyük ırk köpek mamaları mevcuttur. Bu mamaların kullanım amacı köpeğinizin ırk özelliklerine göre yemedir. Alışkanlığının ne kadar doğru olduğudur. Bu doğruluk bakımından köpeğinizin her zaman ırk özelliklerine göre beslenmesi gerekir. Yavru köpeğiniz için almanız gereken mama boyuna kilosuna ve yaşam kalitesinin nasıl olacağına bakılarak en önemlisi ırkı için uygun mamayı bularak başlayabilirsiniz.

 

Küçük Irk Köpek Maması kullanımı genellikle terrier, pu, pekinges gibi küçük ırk ve hayatlarının sonuna kadar hep küçük kalacak köpekler için uygundur. Yani zaman zaman başka farklı bir mama ya da ırk özelliğinin dışına çıkılması uygun ve doğru değildir. Büyük ırk köpeklerin kullanması gereken mamalar olduğu gibi aynı zaman da küçük ve orta ırk köpeklerinde kullanması gereken mamalar vardır.

 

 Peki, Küçük Irk Köpek Maması özellikleri nelerdir?

 

Küçük ırk olan köpekler büyük ırk olan köpeklere göre daha fazla enerji harcarlar. Vücut yapıları oldukça küçük olduğu için bu köpeklerin her zaman için vitamin mineral ve protein açısından zengindir. Ürünler ile beslenmesi gerekir. Bu beslenmenin sebebi ise doğru mamadır. Seçimi için çok önemlidir. Köpeğinizin ırk özelliklerine göre oldukça kaliteli ve dengeli beslenmesi gerekir.

 

Küçük Irk Köpek Maması küçük boyutlarda olan küçük ırk köpekler için özel olarak üretilmiş vitamin mineral takviyesi oldukça fazla olan ve aynı zamanda ağız yapısı için diğer hayvanlara nazaran daha güzel ve daha küçük boyutlardadır. Boyutları bakımından tam küçük ırk köpeklere göre özel olarak tasarlanmıştır. İçerisinde vitamin ve protein olarak çok sayıda destekleyici besin kaynağı bulunmaktadır. Genellikle terrier köpekler için ve daha küçük ırk köpekler için kullanımı oldukça kolaydır.

Küçük Irk Köpek Maması

Aldığınız mamanın üzerinde ya da arkasında herhangi bir açıklama yazmıyorsa bu mamanın ne kadar miktarda kullanılması gerektiğini veteriner hekiminiz tarafından öğrenmeniz gerekir. Bu durumda alması gereken bütün vitaminleri oldukça kolay bir şekilde alacaktır. Siz en yakındır. Veteriner kliniğinden ne kadar beslenmesi gerektiğini ve aynı zaman da Küçük Irk Köpek Maması konusu hakkında detaylı bilgiler almanız en doğru karardır.