arama

Küçük Irk Köpek Konserve maması

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • admin
 • 1 Yıldız
  Loading...

Küçük Irk Köpek Konserve maması

Köpekler hiç şüphesiz hayvanlar âleminin en sevimli canlılarındandır. Küçük, orta, büyük ve dev ırklardan oluşan köpek familyası hakkında söylenecek çok şey bulunmaktadır. Değişen yaşam koşulları karşısında köpek severler genellikle küçük ırk veya orta ırk köpekleri tercih etmektedirler. Bunun başlıca sebebi büyük ırkların apartmanda bakımının çok zor oluşudur. Büyük ırklar çok aktif canlılardır. Yetişkin ağırlıkları 25-30 kilogram üstüdür. Bu sebeple aktif köpeklerin şehir hayatında bakımı oldukça güçtür.

 

Yine de büyük ırk köpek bakan birçok insan vardır. Büyük ırk köpek sahipleri dikkat etmelidirler ki köpeğinizin sarf etmesi gereken enerjiyi sarf edememeleri halinde aşırı kilo alımı gözlenmektedir. Büyük ırk köpek sahipleri mümkün mertebe köpeklerine düzenli yürüyüşler yaptırmalı ve az aktif hayatlarına uygun karbonhidratı azaltılmış mamalar tercih etmeleri gerekmektedir. Orta ırk köpekler ise oldukça sevimli ve refakatçi canlılardır. Yetişkin ağırlıkları 11-25 kilogram arasında değişkenlik gösterir.

 

Dünyada tanınan köpek ırklarının 3’te 1’ini oluştururlar. Beslenmeleri konusunda büyük köpekler kadar sorun teşkil edecek bir durum yoktur. Küçük ırklar ise yetişkin ağırlıkları maksimum 10 kilogram olan köpeklerdir. Küçük ırk köpekler oldukça hızlı büyürler. Öyle ki gelişimlerini yaklaşık 6 ayda tamamlarlar. Bundan dolayı çok çabuk yağlanabilirler. İri taneli mamaları, çor sert tanecikli mamaları tüketemezler.

 

Yani küçük ırk bir köpek sahibiyseniz ve köpeğiniz mamasını yemiyorsa muhtemelen taneleri çiğneyemediği içindir. Bundan dolayı seçtiğiniz mamalar küçük ırk köpek kuru maması ya da küçük ırk köpek konserve maması olmalıdır. Köpeğiniz için mama seçmek çok büyük önem arz etmektedir. Mama seçiminde dikkate alınması gereken birkaç nokta vardır.

 

Bunlar;

 

 1. Köpeğinizin yaşına uygun mama seçmek
 2. Köpeğinizin ırkına uygun mama seçmek
 3. Köpeğinizin gebelik, kısırlık gibi niteliklerine uygun mamalar seçmek. Çünkü gebe bir köpek fazla enerjiye ihtiyaç duyacaktır. Bir diğer hususa yani kısırlık konusuna gelindiğinde, kısır köpekler kilo alımına oldukça müsait canlılardır. Bu sebeple bu kriterleri göz önünde bulundurarak bir mama tercih etmelisiniz.
 4. Köpeğinizin aktifliğine göre mama seçmek. Bazı köpekler hareketsiz bazı köpekler hareketlidir. Yüksek enerji sarf eden köpeklerinizin dolayısı ile yüksek enerji içeren, karbonhidrat ve protein bakımından yüksek performans sağlayan mamalara ihtiyaçları olacaktır. Aksi takdirde köpeğiniz günlük kalori alımını sağlayamayacak ve kilo kaybedecektir. Hareketsiz ya da az aktif köpekleriniz için ise karbonhidratı azaltılmış mamalar tercih etmelisiniz. Harcadığı enerjiden daha az mama alan bir köpek gereksiz kilo alacaktır.

 

Köpeğiniz için mama seçiminde dikkat etmeniz gereken ikinci konu mamanın içeriği ve köpeğinize kazanımlarıdır.

 

 1. Doğru ve profesyonel bir mama seçmelisiniz
 2. Köpeğinizin deri ve tüy sağlığını gözeten bir mama seçmelisiniz ( bu mamalar genellikle Omega yağ asitleri içerir )
 3. Köpeğinizin kas, iskelet ve sindirim sistemini geliştiren, güçlendiren ve destekleyen mamalar seçmelisiniz ( bu mamaların birincil içeriği et ve et ürünleridir yani protein oranı yüksektir )
 4. Kolay sindirilebilir mamalar seçmelisiniz ( bu mamalar genellikle prebiyotik içerir ).

Küçük Irk Köpek Konserve maması

Tüm bu bilgilerin yanı sıra küçük ırk köpeğiniz için üretilen konserve mamalar hakkında çeşitli görüşler bulunmaktadır. Küçük ırk köpekler diş hastalıklarına oldukça yatkındır. Bu sebeple konserve mama kullanımını desteklemeyen görüşler vardır. Bunun başlıca nedeni olarak dişlerde meydana gelen hastalıklar gösterilmektedir. Diğer bir görüşe göre ise konserve mama kullanımının bir zararı yoktur. Diğer görüşe göre ise kuru ve yaş mama karıştırılarak verilmelidir. Yine de önerilen küçük ırk köpek konserve maması markalarını kullanarak küçük ırk köpeğinizin sağlığını tehlikeye atmamış oluruz.