arama

Köpek Yaş Mama

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Köpek Yaş Mama

Köpek sahipleri, köpeklerinin bakımlarını ve beslenmelerini bilinçli bir şekilde yerine getirmek ve sadık dostlarının sağlıklarını ve gelişimlerini tehlikeye atmamak adına gerçekten büyük sorumluluklar üstleniyorlar. Bir köpeğe sahip olmak, büyük özveri ve sorumluluk istiyor. Size muhtaç, konuşamayan bir canın tüm sorumluluğunu almak da, sizde ekstradan bir korku ve panik yaratabiliyor. Hata yapmaktan, ona zarar vermekten korkmanız, aldığınız büyük sorumluluğun bir parçası.

Köpeğinizin bakımı ve beslenmesi konusunda, doğru davranmak ve bilinçli olmak adına, veteriner hekiminize güvenmeli ve bakım ve özellikle beslenme konusunda veteriner hekiminizin tavsiyelerine uymalısınız. Bakımını evde gerçekleştirdiğiniz köpeğinizin bakımını sağlarken. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey, köpeğinizin sağlık durumunu takip etmeniz olacaktır. Köpeğinizi sürekli kontrol edin. Köpeğinizin vücudunda bulunabilecek tüm yara, kızarıklık gibi durumları düzenli olarak kontrol etmeli ve bu konuda duyarlı olmalısınız. Köpeğinizin diş ve diş etlerine belli aralıklarla bakmayı ihmal etmeyin. Düzenli bir şekilde banyosunu yaptırıp, rahatlamasını sağlamalısınız. Tüylerini tarama işlemini aksatmamalı, böylece köpeğinizin kan dolaşımının hızlanmasını tetiklemiş olursunuz. Köpeğinizin üzerinde bulunma ihtimali olan bit ve pire kontrolünü aksatmamalısınız. Köpeklerde oluşabilecek hastalıklar hakkında bilgi sahibi olmalı, köpeğiniz hastalandığında ne yapmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Köpeğiniz evinizde kendini rahat hissetmeli. Bunun için evinizde, köpeğinize ait özel bir alan yaratmalı, ayrıca köpeğinizin rahat etmesini sağlamak için, yatağını iyi seçmelisiniz. Sevgi ve şefkatle yaklaştığınız ve ilginizi esirgemediğiniz köpeğinizin, huzurlu ve mutlu olmaması için bir neden olmayacaktır.

Köpeğinizin beslenmesi de, köpeğinizin gelişimini ciddi anlamda etkileyeceğinden, mama seçimine ve doğru beslenmesi için izleyeceğiniz yola karar verirken, çok araştırmacı ve seçici olmalısınız. Köpeğiniz için, köpek mamalarını araştırıp, genel olarak bilgi sahibi olduktan sonra, seçiminiz konusunda, veteriner hekiminizin fikrini mutlaka almalı, seçiminizin uzman bir kişi tarafından onaylanmasını önemsemelisiniz. Çünkü doğru ve yeterli beslenme, köpeğinizin tüm hayatını etkileyecek, gelişimine ve sağlık sorunlarına olumlu ya da olumsuz olarak doğrudan etki edecektir. Köpeğinizle ilgili üzerinize aldığınız en önemli sorumluluğunuz, köpeğinizin düzgün beslenmesidir.

Köpeğinize mama seçimi yapacağınızda karşınıza çıkacak birçok alternatif olacak. Önceliğiniz köpeğinizin özelliklerine göre, onun ihtiyacı olan tüm besin değerlerini karşılayacak bir mama seçimi yapmanız olacaktır. Köpeğinizin yaşı, bu konudaki ilk belirleyici olacaktır. Piyasada satışta olan tüm köpek mamaları, köpeklerin yaşına göre üretilmiştir. Çünkü yavru köpeklerin, yetişkin köpeklerin ve yaşlı köpeklerin, her birinin ihtiyaç duyduğu besin değerleri ve kalori miktarı birbirinden tamamen farklıdır. Köpeğinizin düzenli olarak ve yeteri miktarda alması gereken protein, A,D ve K vitaminleri gibi önemli değerler için ayrıca dikkat etmelisiniz.

Köpek Yaş Mama

Köpeğinizin yaşına uygun kalori seçeneğini de göz önünde bulundurmalı, fazla kalorili besleyerek, obeziteye neden olmamalısınız. Mama seçiminizi yaparken kuru mama ile yaş mama arasında kalabilir, karar vermekte zorlanabilirsiniz. Yaş mamaların üretim süreci, kuru mamalara göre çok daha farklıdır. Yaş mamaların içeriğinde bulunan et yan ürünleri, sebzeler ve tahıllar, pişirilerek birçok işlemden geçirilir. En son aşamada ise, mamaya et şekli verilir. Aslında yaş mamalar çok besleyici ve faydalı mamalar değildir. Köpeğinizin diş sağlığını olumsuz etkileyebilir. Ancak yaş mamalarında bazı avantajları vardır. İçeriğinde bulunan su, köpeğiniz için önemlidir. Yaş mamalarla beslenen köpeklerde böbrek sorunları yaşanmaz. Ayrıca yaş mamalar, kuru mamalara göre daha doyurucu ve daha az kalorilidir. İştahlı bir köpeğiniz varsa, tercihinizi yaş mamadan yana yaparak, çok yiyerek doymasını ve buna rağmen az kalori almasını sağlayabilirsiniz. Böylece köpeğinizi obezite riskine ve ardından gelebilecek sağlık sorunlarına karşı korumuş olursunuz.