arama

Köpek Ödül Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Köpek Ödül Maması

Her köpek sahibi köpeklerinin eğitilmiş ve söz dinleyen bir yapıya sahip olmasını ister. Bunun için bazen kendisi uğraşır bazen ise özel eğitimcilere başvurur. Ama elbette kendi köpeklerini eğitmenin verdiği hazzı diğer eğiticilerin eğitmesi vermeyeceklerdir. Bu yüzden köpek sahipleri köpeklerini başta kendileri eğitmek isterler. Tabi köpek eğitilirken bazı malzemeler ihtiyaç vardır. Bunlardan biri de şüphesiz köpek ödül maması dediğimiz mamalardır ve köpek eğitiminde oldukça yararlıdır.

Köpek ödül maması köpekler için özel olarak hazırlanmış mamalardır. Bunlar kemik biçiminde veya başka şekillerde yapılan mamalardır. İçerdiği maddelerde köpekler için hem yararlı hem de lezzetli olacak biçimde hazırlanmıştır. Nasıl ki bir insanı ödüllendirirken ona sevdiği güzel bir pasta, çikolata veriyorsak köpeklerin de seveceği bir şeyler vermeliyiz bu yüzden köpek ödül mamaları köpeklerin çok seveceği şekilde hazırlanırlar. Bu sayede bu ödüllü mamaya kavuşmak için her sözünüzü dinlerler.

Her köpek sahibi bilir ki köpeklerin beslenmesi önemlidir. Besin değerleri yüksek olmalı ve köpeğinize de uygun nitelikler taşımalıdır. Çünkü beslenme sonucunda köpeğinizin sağlık yapısı belli olacaktır örneğin kötü beslenen bir köpekte mat ve çabuk dökülen tüyler olup daha hızlı yorulurlarken iyi beslenmiş köpeklerin tüyleri daha parlak, dökülmeyen tüylere ve enerjik bir yapıya sahip olurlar. İşte bu yüzden köpek ödül mamaları köpeğiniz için en uygun karışımdan oluşmaktadır. İçinde köpeğiniz için hazırlanmış, bol mineralli, bol proteinli ve bol vitaminli malzemeler yer almaktadır. Bu yüksek besin değerine sahip bir mama olmasının yanında köpeğinizin daha kutu açılırken çılgına döneceği bir lezzeti de vardır. Bu sayede köpeğinizin eğitilmesi de daha hızlı olması beklenmektedir.

Ödül vererek eğitme bundan yüzyıllar öncesinde hayvanları eğitmekte kullanılan eski bir yöntemdir. Hatta sirkler ve benzeri yapılar hala bu ödül sistemini kullanmaktadırlar. Öncelikle bu sistemin devam etmesi etkili bir sistem olmasında yatmaktadır. Ödül isteyen hayvanlar ödül almak için çaba harcarlar ve bu sırada eğitilirler. Bu hayvanlar arasında yunuslar, aslanlar, timsahlar ve daha bir sürü hayvan sayılabilmektedir. Psikoloji bilgisi olanların da bileceği gibi buna psikolojide edimsel koşullanma adı verilir ve psikolojide sıkça kullanılır. Örneğin sokaklarda eskiden oynatılan ayılar bu sisteme göre eğitilirlerdi ve orda ödül ayaklarının yanmaması olurdu.

Köpek ödül mamaları da bu amaçla kullanılan ve köpeğini eğitmek isteyenler için hazırlanmış köpek mamalarıdır. Ama köpek mamalarının yanında başka ödüllerinde verilmesi gerekmektedir. Örneğin “gel” komutuna yanıt veren köpeğinize önce “aferin” diyerek başlamalı ve hemen ardından köpek ödül maması vermelisiniz. Daha sonra ise köpeğinizi okşayarak beğeninizi belli etmelisiniz. Daha sonra yavaş yavaş köpek mamasını azaltıp sadece bir aferin ya da okşama yeterli hale gelecektir. Daha sonra daha zor olan komutlara dahi geçebilirsiniz ve tıpkı televizyonda gördüğünüz köpekler gibi sizin köpeğiniz de gazetenizi getirir belki bir gün.

Köpek Ödül Maması

Ödüllendirerek hayvan eğitme yüzyılca kullanılmış bir hayvan eğitme sistemidir. Psikolojide edimsel koşullanma adı altında kullanılan bu sistem daha uzun süre de kullanılabilir niteliktedir. Köpek ödül maması da bu sistem içine girmektedir. İçinde bulunan besin değeri yüksek maddeler ile hem köpeğinizi iyi besleyecek hem de lezzetli bir atıştırmalık vererek eğitebileceksiniz. Bu sayede hem köpeğinizle iyi vakit geçirebilecek hem de onun istediğiniz gibi eğitilmiş bir köpek olmasını sağlayacaksınız. Eğer siz de köpeğinizi eğitmek ve onunla güzel vakit geçirerek eğlenmek istiyorsanız hemen bir köpek ödül maması alarak başlayabilirsiniz.