arama

Köpek Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Köpek Maması

 

Minik sevimli dostunuzun en iyi şartlar da olmasını istediğinizi için ona her zaman köpek maması ile beslemeniz gerekmektedir. Sebebi ise nasıl insanlar köpek maması yiyemiyorsa evcil hayvanların kedi köpeklerin de insanların tükettiği yemekleri yemesi doğru değildir. Sebebi ise aynı anatomi yapısına sahip olmamamız ve sindirim sistemlerimizin aynı olmaması. Yavru köpekler ilk anne sütünden ayrıldıklarından sonra ilk altı ay düzenli bir şekilde öncelikle sıvı olarak satılan anne sütü içeriğinde bulunan gıdalar ile hazırlanmış mamaları tüketmelidirler.

 

Bu mama tüketimi ilk etapta günde 2- ile -4 arası değişmektedir. Bu süreçte yavru köpeğinizin bir süre ishal olma durumu söz konusudur. Alışma evresin de yavru köpeklere süt verilmesi uygun değildir. Sebebi ise annelerinden aldıkları süt tamamen yağsız olmakla beraber sizin ona marketlerden temin ettiğiniz yarım yağlı sütler bile minik köpeğinize yağlı gelecektir. Öncelikle, ilk etapta bu sıvı mama tüketiminden sonra yavrunuzu yavaş yavaş yavru köpekler için özel olarak üretilmiş köpek maması ile bu sıvı gıdayı karıştırarak alıştırabilirsiniz. Tüm bunları doğru ve emin adımlarla yapabilmek için doğru mama seçimi ve güvenilir bir ve güvenilir bir veteriner hekim olması gerekmektedir.

 

Hangi aralıklar da köpek maması verilmelidir?

 

Yavru köpek annesinden ayrıldıktan sonra ilk altı ay maddi durum elverdiği sürece direk yavru köpek mamasına başlanması gerekir. Kendi protein özelliklerine göre günde 2-3-4 gibi belirli ölçüler de kullanılmalıdır. Kendi paketlerinde kaç aylık köpeğe göre ne kadar verilmesi gerektiği yazıyordur. Bir veteriner hekim yardımı ile yemek ölçüsünü ayarlamanız gerekmektedir. Bunun sebebi alabileceği vitaminlerin proteinlerin tam anlamıyla alınmasıdır. Doymadığını düşünüp normal ölçünün üzerinde çıkartmadan düzenli bir şekilde mamasını tüketmesini sağlayınız.

 

 Köpeğiniz mamadan sıkıldığı durumlar da ne yapılmalıdır?

 

 

 

Her gün aynı köpek maması ile beslenen bir köpek kısa zaman da kendi mamasından sıkılıp yeni arayışlar içerisine girebileceği gibi arada bir de olsa onun kendi mamasını değiştirmeniz de fayda vardır. Değişik mamaları yüklü miktar da almadan önce bir petshop ya da veteriner kliniğinden promosyon ücretsiz bir miktar mama alıp köpeğinize vermeniz sizin yararınıza olacaktır.

 

 

Köpek maması vermezsek ne olur?

 

Özellikle yavru kedi ve köpeklerin yararına olduğu düşünülen tavuk kemikleri onlar yemekten mutluluk duysa da aslında zararları daha fazladır. İnsanlar gibi ağız yapıları ve dil yapıları olmadığı için ağızlarında dişlerine kaçan herhangi bir kemik kılçık gibi bazı ürünleri dilleri yardımı ile çıkartmaları oldukça zordur. Bu sebepten dolayı halk arasında köpeklerin kemik ile beslenmesi doğru gibi görünse de yanlıştır. Kemiğin suyunun kaynatılıp verilmesi onların daha çok yararınadır. Örneğin maddi durumunuz el verdiği halde hala köpeğinize mama almıyorsanız bu onun için çok sakıncalı bir durumdur.

 

Sebebi ise ağzına herhangi bir kemik parçası takıldığı zaman onun operasyon parası hemen hemen neredeyse alacağınız mamanın 1 yıllık ücreti gibidir. ve insanların yediği gıdalar da köpeklerin ve evcil hayvanların alabileceği vitamin sayısı çok azdır. Hayvanlar için üretilen mamaları tercih etmiş olmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Yemeklerden sonra kalan yemeklerinizi köpeğinizin canı çekti düşüncesi ile köpeğinize vermeniz sakıncalıdır. Çünkü insanlar genel de tabakların da yağlı ve artık yemekleri ayırırlar çöpe atmak için bunu da hayvanlarına vermeleri besin değerini oldukça düşürür.

 

 En çok tercih edilen köpek maması markaları

Köpek Maması

Yapılan araştırmalara göre yurt için de ve yurt dışın da en çok tercih edilen mamalar hills, proplan, enjoy, akana, eukanaba, happy dog gibi birinci kalite mamalardır.