arama

Köpek Maması Yozgat

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Köpek Maması Yozgat

Son dönemlerde evlerinden hayvan beslemek isteyen hayvan severlerin en çok tercih ettiği hayvan cinsleri arasında, köpekler ön sıralarda gelmektedir. Sahiplerine olan sadakat ve kolay eğitilebilir olmaları, günden güne bu sıralama da daha da yükseklere çıkmalarını sağlamaktadır. Her hayvanın doğası gereği, yaşayabileceği ortam şartları bir birinden farklılık göstermektedir. Köpekler için de bu durum geçerlidir. Bazıları daha açık ve ferah ortamlarda rahat ederken, bazı köpek cinsleri de daha kapalı ve daha küçük ortamlarda oldukça rahat bir şekilde hayatlarını sürdürebilirler.

 

Öncelikli olarak köpek beslemek isteyen hayvan severlerin, edinecekleri köpek cinsini doğru bir şekilde seçmeleri gerekir. Çünkü köpeklere sunamayacakları imkânlar, farklı yaşam koşullarına alışık olan köpekleri daha zor bir duruma sokacaktır. Bu alanda seçim yapılırken, alanında uzman olan veteriner ve köpek yetiştiricilerden bilgi almak en doğru yol olacaktır. Köpek cinsi, sahibinin yaşam şartlarına ve imkânlarına göre doğru bir şekilde seçildikten sonra, artık o köpeğin her türlü sorumluluğu köpek sahibine aittir.

 

Köpek sahiplerine düşen oldukça önemli belli başlı sorumluluklar vardır. Bunlar oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. En önemlileri; köpeğin sağlık durumunun düzenli bir şekilde takibi, aşılarının düzenli bir şekilde takibi, düzenli veteriner kontrolü, beslenme programının oluşturulması, beslenme programının düzenli bir şekilde uygulanması, köpeğin cinsine ve fiziksel özelliklerine göre doğru gıdaların takviye edilmesi, köpeğin temizliği, köpeğin tüy bakımı, köpeğin diş bakımı, köpeğin tırnak bakımı, köpeğin fiziksel aktivite programı, psikolojik durumu ve köpeğin sosyal aktivite durumu şeklinde sıralanmaktadır. Bu alanlarda, köpek sahiplerinin bilinçli bir şekilde hareket etmesi oldukça önemlidir. Bilinçsizce yapılan uygulamalar ve seçimler köpeklere ciddi zararlar verebilmektedir. Bu sorunlar genel anlamda, başlarda küçük gibi görünseler de, uzun vadede ciddi problemlere yol açabilmektedirler.

 

Son dönemlerde köpekler arasında en sık görülen rahatsızlıklar arasında, beslenme kaynaklı rahatsızlıklar ön sıralarda gelmektedir. Bunların bir çoğu köpek sahiplerinin bilgisizliğinden ya da sahip oldukları yanlış bilgilerden kaynaklanmaktadır. Köpeklere uygulanan yanlış beslenme programı, köpeklerin sindirim sistemlerine, beslenme yapılarına, tuvalet alışkanlıklarına, fizyolojik gelişimlerine olumsuz etki edebilmektedir. Bu yüzden özellikle beslenme konusunda oldukça dikkatli olunması gerekir. Köpek sahipleri, köpek beslenmesi üzerine bilinçlenmelidir. Bu alanda yapılan en büyük yanlışlardan birisi, köpekleri insan kaynaklı gıdalar ile beslenmek ve günlük hayatta insanlar çöpe attığı kalıntı ve ya bozulmuş gıdalar ile beslemektir.

 

Nasıl ki bu gıdalar insan vücuduna ve sindirim sistemine zarar verebilir, aynı şekilde köpeklerinde sindirim sistemlerine zarar verebilmektedir. Bu gıdaların köpeklere verilmesinden kesinlikle kaçınılmalıdır. Sonuç olarak köpeklerin sindirim yapıları, insanlarınkinden oldukça büyük oranlarda farklılık göstermektedir. Bu tarz gıdalar verileceği zamanlarda ise köpeğin rahat sindirebileceği ve sağlığına uygun olan gıdalar tercih edilmelidir. Normal şartlarda her hangi bir mecburu durum olmadığından bu tarz gıdalarla besleme minimum düzeyde tutulmalıdır.

Köpek Maması Yozgat

Köpekler düzenli olarak kendi fizyolojilerine ve sindirim yapılarına uygun olan köpek mamaları ile beslenmelidirler. Son dönemlerde köpekler için oldukça fazla çeşit ve miktarda köpek mamaları piyasaya, düzenli olarak sunulmaktadır. Bu mamalar arasından, köpeğin cinsine ve beslenme alışkanlıklarına göre en uygun olan köpek maması seçilmeli ve köpek bu mama ile düzenli bir şekilde aksatılmadan beslenmelidir. Her ilde oldukça farklı köpek maması üreten firmalar bulunmaktadır. Köpek Maması Yozgat ilinde de çeşitli firmalarda, oldukça yaygın bir şekilde üretilmektedir. Türkiye’nin her yerinde köpeklerin ihtiyaçlarını yeterli ve dengeli bir şekilde karşılayacak, köpek mamalarını bulmak mümkündür. Bu mamaların zengin besin içerikleri sayesinde köpekler için her hangi bir ek gıdaya ihtiyaç kalmamaktadır.