arama

Köpek Maması Uşak

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Köpek Maması Uşak

Hızla gelişen mama sektöründe her gün yeni bir ürün ve malzemeler çıkıyor karşımıza. Hayatımızda önemli bir yere sahip olan dostlarımız, köpeklerin bakımı ve rahatsızlıkları için bazen ne ve nasıl davranmak gerektiği konusunda kararsızlıklar yaşanabiliyor. Köpek Maması Uşak sayesinde istediğiniz her türlü mamaya sahip olabilirsiniz. Çünkü dertlerini insanlar gibi anlatamayan küçük, sessiz dostlarımız olan köpekler ister yavru, yetişkin isterse yaşlı olsun. Her birinin beslenmesi ve bakımı durumlarına özel olarak son derece dikkat ve önem istiyor.

 

Eğer sevgili dostumuz yavru bir köpekse bakımı diğerlerine göre daha detaylı ve hassas olması gerekebilir. Çok küçük olduğu için mama seçimini yaparken dikkat etmek gerekir. Kuru mama henüz gelişmekte olan dişlerine çok sert geleceği için yumuşak olması nedeniyle yaş mama tercih edebilirsiniz. Kuru mamayı da yumuşatarak kaşıkla verebilirsiniz. Ancak kuru mamayı süt ile yumuşatmak doğru değildir. Yumuşatmak için tavuk suyu ya da sıcak su kullanabilirsiniz.

 

Mama içeriğinin kemik ve kas gelişimine uygun zengin protein, vitamin ve minerallere sahip olmalı ve yaklaşık on iki aya kadar zengin içeriğe sahip gıdalarla beslenmelidir. Kaplarının temiz ve erişebileceği mesafede olmasında fayda var. Yavru olması nedeniyle her an bakıma ihtiyacı daha çok olması ihtimaliyle hep kontrol altında tutulmalı. Mümkünse Veteriner hekim kontrolünde yaşına ve cinsine uygun mama seçimi yapılarak verilmelidir. Yavru köpeklerde yaklaşık ilk üç aya kadar dört, beş öğün mama verilmesi uygundur. Sonraki üç ay ise, ondan sonra da günde iki öğüne düşürülür.

 

On iki aydan sonraki süreç ise artık yetişkin dönemine girdiği için verilen mamaların içeriğinde değişiklik söz konusudur. Artık protein, vitamin ve mineral dengesi normal seviyeye geldiği için bu dönemdeki mama sunumu bulunduğu döneme uygun olarak verilmelidir. Her ne kadar özel hazırlanmış köpek mamalarını sevseler de çoğu zaman sizin de yemeklerinizin kokusunu duyarak tadına bakmayı arzu edeceklerdir. Eğer onları sadece kuru mama ile beslemek istiyorsanız, o zaman lütfen kendi gıdalarınızın tadına dahi bakmasına izin vermeyin.

 

Aksi takdirde çok severek yediği mamalarının dışındaki farklı tatları her daim merak ederek ve kendi mamasını yemek istemeyebilir. Ayrıca köpekler de birçok açıdan son derece seçici oldukları için hayatı boyunca aynı gıdayı yemek istemeyebilir. Onlar da tıpkı insanlar gibi farklı tat ve kokuları denemek isteyebilir. Bu nedenle bazen iştahla yediği bir mamayı reddediyorsa o zaman farklı bir mamaya yönelme zamanı gelmiş olabilir. Hem ara sıra yapılan bu değişiklikler sayesinde sevgili köpeğiniz, kuru mamadan soğumamış olur. Ancak köpeğinizin sürekli olarak iştahsız olması mama değişikliğiyle çözülecek bir surum değildir.

 

İştahsızlığı devam ediyorsa mutlaka veterinere danışmakta fayda var. Uygun mama seçimini nasıl olmalıdır? Mama seçimi köpeğinizin cinsine en uygun olanıdır. Ebetteki, içeriğinde olması gerekenler kısmı çok önemlidir. Çünkü her gün birçok köpek içeriğinde bulunan olumsuz ürünler nedeniyle hayatını kaybedebiliyor. Doğru bir mamanın sağlıklı koşullarda üretilmiş olması önemlidir. Sağlıksız ortamda hazırlanan mamaların içinde virüs bulaşmış olabilir ya da çeşitli gıda dışı parçalar dahi karışabilir.

Köpek Maması Uşak

Doğru bir mama seçiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Kırmızı ve beyaz et olan mamalar önemlidir. Eğer almak istediğiniz bir mama içeriğinde ilk olarak et ürünü yoksa uzak durulmalı. Ayrıca mısır, soya, tahıl ve tahıl ürünleri, pancar posası ve şeker köpekler için son derce zararlıdır. Ayrıca içeriğinde bacak, tavukayağı, bağırsak, deri, gibi atık özelliği taşıyan ve/veya soslarla tatlandırılmış köpek mamaları son derece zararlıdır. Mamalarda protein, yağ, karbonhidrat, vitaminler ve mineraller olması gerekenlerdir.