arama

Köpek Maması Tuzla

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • admin
 • 1 Yıldız
  Loading...

Köpek Maması Tuzla

Mamalar köpek beslenmesinde önerilen birincil yemek maddesidir. Köpeklerin beslenmesi önemli bir konudur. Bu yüzden içerik olarak zengin ve güvenilir mamalar alınması gerekmektedir. Fakat mama alırken bilinmesi gerekilen şeyler vardır. Örneğin bir köpek maması nasıl olmalıdır? İçerisinde olması gereken ya da olmaması gereken içerikler nelerdir? Gibi soruların cevapları bilinmelidir. Ayrıca ev yapımı mamalar kullanılabilir mi? Sorusuna da ayrıca değinmek lazımdır. Bir köpeğin ırkına, yaşına ve hassaslığına göre besinler alması gerekmektedir.

 

Bu da anca ona özel mamalarla olmaktadır. Kimi köpek sahipleri köpekleri için evde mama hazırlamaktadır. Ama bu bir çözüm değildir. Çünkü bu iş hem uğraştırıcıdır hem de uzman değilseniz yapmamanız gereken bir şeydir. Ev işi mamalar deneme yanılma yoluyla köpeklere verilir. Bu durumda köpeklerin seveceği ve sağlıklı mama bulmaya çalışılır. Ancak bu deneme yanılma yolu köpeğinize zarar vermektedir. Öncelikle bilinmelidir ki her köpeğin besin ihtiyacı aynı değildir. Köpeklerin ırkına ya da yaşına göre farklı ihtiyaçları olmaktadır. Bu da uzmanlık gerektiren bir iştir. Bu yüzden yapmanız gereken en uygun mamayı satın alıp köpeğinize vermektir.

 

Peki, köpekler için en uygun mama nasıl olmalıdır? Bu soruya cevap vermek aslında kolaydır. Köpekler etçil canlılardır ve bünye olarak insan yapısına tamimiyle olmasa da kısmen benzeyen tarafları vardır. Köpekler de insan gibi bol protein, mineral ve vitamin alması önemli bir hale gelmektedir. Köpek beslenmesinde öncelikli besin kaynağı ettir. Etçil olan bir canlı için et besini çok önemlidir ve bolca verilmelidir. Bu yüzden köpeğinize bolca et içeren mamalar alabilirsiniz. Ayrıca mamadaki protein oranı da önemledir. Mamalardaki protein oranı %5 – 30 arasında değişmektedir.

 

Ama bilinmelidir ki bir kuru köpek mamasında olması gerekilen en az oran %7,5 – 12 arsında olmalıdır. Ama eğer aldığınız mama konserve mama ise bu oran daha az olabilir. Ek besin olarak verilen konserve mama protein miktarı daha az olacağı bilinmelidir. Protein görev olarak hücrelerin yenilenmesi, onarılması ve antikor üretilmesinde görev alır. Bu sayede vücudu korur ve onarır. Diğer bir konu ise mamanın içerisinde olacak vitaminlerdir. Özellikle A, D ve e vitaminleri önemli vitaminlerdir. Bunlardan en az ikisi mamalarda olmalıdır. Bu vitaminlerden A vitamin göz, tüy ve deri sağlığı için önemlidir. E vitamini ise beyin tüy ve deri sağlığı için gereklidir.

 

D vitamini kemik, kas ve eklemler için önemlidir. Vitaminler olması gerekilen içeriklerdir. Diğer bir içerik olan mineraller vücuda dirençlik verir. Bunlara örnek olarak herkesin bildiği demir minerali örnek gösterilebilir. Ayrıca yağ oranı %3,7 ile 7 arasında olması önerilen bir durumdur. Yağ köpeğinizin enerji ihtiyacını karşılar. Bu yüzden önemlidir. Eğer aldığınız mamada bunlar eksikse ve yüksek Glisenik endeksi bulunan tahıllılardan ( buğday, mısır, arpa ) çokça kullandılarsa köpeğiniz zarar görecektir. Bu içerikler az kullanıldığında yararlı bile olurken çok kullanıldığında zararlı olmaktadır. Bir mamayı köpeğinize verdiğinizde eğer:

 

 • Aşırı yeme ve şişmanlama
 • Aşırı dışkılama
 • Sürekli uyuşukluk
 • Sürekli hastalanma
 • Tüylerin aşırı dökülmesi
 • Tüylerin ve derinin matlaşması

Köpek Maması Tuzla

Gibi değişiklikler görülürse o mama hemen bırakılmalıdır. Çünkü bu mamanın köpeğiniz için yeterli olmadığını gösterir. Bu arada sakın bir mamayı fiyatına göre da yargılamayın. Önemli olan mamanın içerikleri ve besin kalitesidir. Köpek beslenmesi önemli bir konudur ve dikkat edilmelidir. Köpek maması tuzla ve diğer tüm İstanbul ilçelerinde kolaylıkla bulabileceğiniz şeylerdir. Herhangi bir veteriner ya da pet shoplarda bulabilir ve köpeğiniz için en uygun mamayı alabilirsiniz.