arama

Köpek Maması Trabzon

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Köpek Maması Trabzon

Karadeniz’in güzel şehirlerinden biri olan Trabzon şehri yeşil ve taze havasıyla tanınan şehirlerimizden birisidir. Temiz hava ve doğası bir canlı için ilaç gibidir. Fakat elbette bunlar tek başına yetmez. Bunların yanında iyi beslenmek de önemlidir. Bu bir insan için olduğu kadar bir köpek içinde önemlidir. Köpekler bizim sadık ve sevimli dostlarımızdır. Sadıklı Japonya’da heykeli dikilmiş bir hayvandır. Bu güzel hayvanın beslenmesi de elbette çok önemlidir. Aldığı besinler onun sağlığını etkiler. Bu yüzden dikkatli beslenmesi gerekmektedir. Aldığı her besin onun için değer taşımaktadır. Ayrıca aldığı besinlerin onun ırkına ve yaşına, ihtiyaçlarına uygun olması da önemlidir. Peki, bir köpek nasıl beslenmelidir?

 

Köpek Maması Trabzon Bir köpek beslenmesi için önerilen besin kaynağı uzmanlarca hazırlanan mamalardır. Bunun nedeni köpeğinizin ihtiyaçlarına göre yüzlerce mama çeşidinin olmasıdır. Asıl mesele en uygun mamayı bulmaktır. Bu yüzden ev yemeklerini ve ev yapımı olan mamaları oldukça az kullanılması gerekmektedir. Çünkü beslenme uzmanlık ister ve ev işi hazırlanan yemeklerde köpeğinizin ihtiyacı olan besinler tam olarak bulunmamaktadır. Bu yüzden almanız gereken mamalardır. Peki, uygun mama nasıl anlaşılır?

 

Köpeğiniz için uygun mama besin içeriklerine bakarak anlayabilirsiniz. Bir köpek mamasında olması gereken içerikleri içeren mamalar kullanılabilir ancak. Diğer mamalar ise ucuz ya da pahalı kesinlikle alınmamalıdır. Unutmayın ki ucuz diye aldığınız kötü mamalar köpeğinize zarar vermekten başka işe yaramayacaktır. Bir köpek mamasında olması gereken bol et, bol protein, mineral, vitamin ve yağdır. Etçil olan köpekler et ile beslenmeleri gerekir. Bu yüzden aldığınız mamada bolca et olmalıdır. Et oranı kuru mamalar için en az dörtte biri kadar olmalıdır. Köpekler için et önemlidir ve çokça alınmalıdır. Konserve mamalar içince sıvı hariç en az yarısı kadar olmalıdır. Ayrıca kuru mamalarda protein miktarı en az %7,5 olmalıdır. Bu oran bir konserve mama için daha az olabilir.

 

Ancak büyük ırk köpekler ve yavru köpekler için bu oran %20’den fazla olabilir. Protein bedeni bir kalkan gibi koruyan, onaran ve yaraların enfeksiyon kapmasını engelleyip, vücut içinde mikrop barınmamasını sağlar. Vücut için son derce yararlıdır. Mineraller ( kalsiyum, demir, fosfor… ) vücut direncini artırır ve daha sağlam, sağlıklı bir vücut yapısı sağlar. Vitaminler vücut yapısına katılarak sistem ve organların en iyi şekilde çalışmalarını sağlarlar. Özellikle sağlıklı kemikler için D ve sağlıklı tüyler için ise E vitamini önemlidir. Yağ ise vücuda enerji verir. Önerilen oranı %3,7-7’dir.

 

Bir köpek mamasında olmaması gereken içerikler mısır glüteni ve et yan ürünleridir. Ayrıca sadece tahıldan oluşan ya da tahıl oranı çok olan mamalardır. Et yan ürünleri bir mamada bulunmaması gereken kan, kanat, kemik gibi içeriklerdir. Bunlar bir mamada sadece boşluklar dolsun diye konur. Tahıllar az kullanıldığında yararlı olabilirler fakat çok kullanıldıklarında zararlı olurlar. Pirinç bol protein içerdiğinden her mamada bulunabilir. Ancak çok kullanılmamaları tavsiye edilir.

Köpek Maması Trabzon

Eğer köpeğiniz kullandığı mama neticesinde hızlı kilo değişimi görüldüyse bu sorun demektir. Bunun anlamı mamanın köpeğiniz için uygun olmadığıdır. Aşırı yeme sağlıklı değildir ve hızlı kilo alma bir köpek için sorundur. Ayrıca mamayı hiç dokunmayabilir. Bu durumda da değiştirebilirsiniz. Tüylerinin çok dökülmesi, aşırı dışkılama, sürekli uyuşukluk ve uyuma, mat – sağlıksız görünüş mamanın kalitesizliğini belirtir. Bu yüzden mamanın değişmesi gerekmektedir. Siz de bunları dikkate alarak Trabzon şehrinin yeşilliklerine köpeğiniz için en uygun beslenmeyi sağlayabilirsiniz.