arama

Köpek Maması Sinop

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Köpek Maması Sinop

Köpekler için önemli bir besin kaynağı olan köpek mamasını köpek sever Sinoplular ister kendi köpeğiniz için ister sokaktaki köpekler için alabilir ve verebilirsiniz. Köpek beslenmesinde köpek mamaları önemli bir yer tutar ve köpekler için hangi besinlerin daha iyi olacağını bilmeyenler için çok uygun bir yoldur. Köpek beslenmesi dikkat edilecek bir konudur. Hangi mamayı alıp köpeğinize verdiğiniz köpeğinizin sağlığı için önemli olmaktadır. Öncelikle bir köpek alırken bilinmesi gerekilen şeyler vardır. Bunlar bir mamasında olması gereken içerikler, mamaların adlandırılması ve köpeklere etkileri biçimindedir.

 

Köpek maması Sinop üzerinden almak isteyenlerin sık sık duyduğu markalar ve mama isimleri vardır. Örneğin süper Premium, Premium köpek mamalarını sık sık duymuşsunuzdur. Premium kelimesinin anlamı kaliteli olarak anlayabilirsiniz. Premium mamalar yurtdışında kalite testlerinden geçip onay almış mamalara verilen unvanlardır. Bu mamaların uzmanlar tarafından yoğun testlere tabi tutulduğu ve testlerden onay aldığını bu sayede anlarsınız. Bu markaların ürünlerine bakabilirsiniz.

 

Diğer bir konu mamalarda olması ve olmaması gereken ürünlerdir. Bir köpek mamasında olması gereken içerikler bellidir. Bunlar: Protein, yağ, mineral, vitamin içerikleridir. Bu besin değerlerinin her köpek mamasında olması önemli bir durumdur. Bu içeriklerin ayrı görevler üstlenmişlerdir. Örneğin proteine bakarsak hücrelerin yenilemesi, onarılması için çalışır. Ayrıca antikor üreterek vücudun mikroplara karşı savaşmasını ve vücut içinde mikrop olmasını sağlarlar. Vücudu bir zırh gibi korur, yapısını güçlendirir. Bir kuru köpek mamasında olması gereken en az miktar %7,5 ile 12 arsındadır.

 

Ama konserve mamalarda bu oran elbette daha azdır. Çünkü ek besin olarak verilen konserve mamalar yüksek protein kullanılırsa zararlı olabilir. Yağ içeriği ise vücuda enerji veren ve vücudun yapısını koruyan bir içeriktir. Bir kuru köpek mamasında olması gereken miktar %3,7 ile 7 arasındadır. Tabi bu oran köpeğinizin yaş ve ırkına göre değişebilmektedir. Büyük ırkların daha fazla yağ ve proteine ihtiyaçları olduğu bir gerçektir. Mineraller vücut yapısını daha iyi yapan, dirençlik kazandıran içeriklerdir. Mineraller sayesinde köpeğinizin vücut sistemleri daha sağlıklı ve dayanıklı olacaktır.

 

Örnek verilecek olunursa bir mineral olan Demir; kemiklerin onarılması, gelişmesi ve sağlam bir yapıda olması için çalışır. Vitaminler ise vücut organellerinin görevlerini yerine getirmesi için çalışırlar. Organların yapısına katılarak onların daha iyi ve olması gerektiği gibi çalışmasını sağlarlar. Örneği A vitamin göz sağlığı için E vitamini beyin için yararlıdır. Ayrıca bu iki içerik tüy ve deri sağlığı için de yararlı olan içeriklerdir. Bir köpek mamasında olması gereken en önemli içerik ettir. Köpekler kurtların soyundan gelir ve onlar da etçildir. Bu yüzden bolca et yemeleri önemlidir. Ayrıca etçil olduklarında tahıl oranı verilirken dikkat edilmelidir. Az oranda yararlı olan tahıllar çok kullanıldığında zararlı olurlar. Bu yüzden dikkat edilmelidir.

 

Eğer ev yapımı köpek mamalarını duyduysanız bilmeniz gereken şeyler vardır. Bunlar da köpeğiniz için tavsiye edilmediğidir. Çünkü köpek beslenmesi önemli bir konudur ve uzmanlık gerektirir. Köpeğin yaşına, ırkına, kloşuna göre hazırlanır. Oysa ev yapımı mamalar deneme yanılma yoluyla yapılırlar ve bu denemelerde köpeğinize zarar verebilirsiniz ki bunun örnekleri de vardır. Bu yüzden yapmanız gereken köpeğinizin için zengin içerikli mamaları almaktır. Köpeğinizde eğer tüy dökülmesi hızlanmış, tüyleri be derisi matlaşmışsa bu mamanın kalitesiz olduğunun ilk işretidir.

Köpek Maması Sinop

Ayrıca aşırı yeme ve dışkılama, hiç yememe gibi davranışlar da görülebilir. Sürekli yemenin sebebi mamada olması gereken besin değerlerinin olmamasındandır ve köpeğiniz obeziteyle karşı karşıya gelir. Bu yüzden hızlı kilo artışı bir sorundur. Ayrıca alerji riski de bulunmaktadır. Bu durumlarda mamayı kullanmayı bırakın ve veterinerler, uzman kişilerin önerdiği mamaları alın. Sokaklarında köpeklerin neşeyle gezdiği bir şehir olan Sinop şehri için hem sahip oldukları hem de dışardaki köpekler önemlidir. Bu yüzden uygun mama alarak onlara verebilir ve iyi beslenmelerini sağlayabilirsiniz.