arama

Köpek Maması Markalar

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Köpek Maması Markalar

Köpek sahipleri bilir ki köpek beslenmesi oldukça önemlidir. Besin değerleri yüksek bol mineral, vitamin ve protein içermesi gerekmektedir mamaların. Şu an piyasada oldukça fazla köpek maması yer alsa de her köpek maması köpeğiniz için uygun değildir. Öncelikle size köpek beslenmesi ile ilgili bilgiler vererek başlayıp daha sonra hangi markaların uygun olduğunu belirteceğiz. Köpekler için en çok kullanılan köpek maması markalar ve daha birçok bilgiyi size sunuyoruz.

Öncelikle belirtelim ki köpekler de biz insanlar gibi iyi beslenmeye ihtiyaç duyan sevimli canlılardır. Ama asla bizim gibi beslenemezler. Örneğin bizim için yararlı olan yiyecekler kimi zaman onlar için oldukça zararlı olabilmektedir. Bu yüzden onlar için özel olarak hazırlanmış mamalar verilmesi gerekmektedir. Diğer bir konu ise köpeklerin etçil canlılar olduğunun unutulmaması gerektiğidir. Bu yüzden onlar için seçilecek mamaların et bakımından zengin içerikli olması gerektiğidir. Sadece tahıl içeren mamalar ise asla tercih edilmemelidir. Yoğunluk olarak eti fazla bulunduran ve yer yer tahıl içeren mamalar ise en uygun olanlarıdır.

Sadece tahıl içeren mamaların kullanılmamasını söylememizin nedeni bu tür mamaların içerdiği buğday, pirinç, mısır malzemelerin yoğun glisenik endeksi içermesidir. Bu malzemelerin kullanılması sonucunda ise köpeğinizde öncelikle enerji kayıpları görülecektir. Daha önce de söylediğimiz gibi köpekler etçil canlılardır ve bu dikkate alınarak beslenmesi gerektiğidir. Sadece tahıl içeren mamaların kullanılması sonucu diğer sonuçlar ise köpeğinizin hızlı tüy dökmesi, mat ve sağlıksız tüy görünümüne sebebiyet vermesi, çok fazla mama tüketmesine sebep olması, alerji oluşturabilmesi ve bunun sonucunda daha fazla dışkılamasının yanında obeziteye yakalanma riskinin artması ve sağlıksız bir ağız yapısına kavuşması olacaktır.

Bilmelisiniz ki köpeklerin sindirim ve boşaltım sistemi biz insanlardan çok farklıdır. Bizim kolayca sindirebildiğimiz besinler onlar sindiremeyebilirler. Bu yüzden onlar için mama alırken öncelikle onları düşünmemiz gerekmektedir. Tabi ki bir veterinere de başvurmamız gerekmektedir. Peki, tahıllı mamalar kullanılmayacaksa hangi mamalar kullanılmalıdır? Bu sorunun cevabı elbette tahılsız ya da az tahıllı mamalar olacaktır. Bu tür mamalarda tahıl yerine daha çok et kullanılmaktadır. Bu sayede köpeğinizin ihtiyacı olan protein tam olarak karşılanabilecektir. Bu tür mamaların kullanılması sonucunda: öncelikle köpeğinizin ihtiyacı olan besin değerleri karşılanacaktır. Daha sonra ise köpeğiniz daha enerjik olacak, tüylerinin dökülmesi duracak ve tüyler daha parlak ve sağlıklı olacaktır. Obezite riski ortadan kalkacak, köpeğiniz daha az yiyecek ve daha az dışkılayacaktır. Alerjileri artmayacak ve daha sağlıklı bir ağız yapısına sahip olacaktır.

Bunların dışında mama alırken muhakkak bir veterinere de sormalısınız. Çünkü bazı durumlarda en kaliteli mamayı bile alsanız da köpeğiniz için zararlı olabilme tehlikesi olmakta ve alerjiye sebep olabilmektedir. Bunun sebebi her köpeğin kendine has özelliklere sahip olmasıdır.

Markalara gelecek olursak Türkiye’de en çok tercih edilen köpek mamaları aşağıda verilmiştir bunlar:

• New dog
• Orijen
• Champion
• Lavital
• Goody
• Acana
• Royal canın
• Pro plan

Köpek Maması Markalar

Adlı markalardır. Bu markalar en çok satılan ve en çok tercih edilen köpek mamalarıdır.Her ne kadar bu bilgileri size versek de bilmesisiniz ki her köpek birbirinden farklıdır ve onlara iyi ve kötü gelen mamalar değişmektedir. Yani önceliğiniz köpeğinizi ve ona iyi ve kötü gelen malzemeleri bulmak olmalıdır. Bunun için isterseniz veterinerinizden yardım alabilirsiniz ki bu çok önemlidir. Unutmayın ki köpeğinize evinizin kapılarını açtığınızda ve evinize aldığınızda onun bütün sorumluluklarını da evinize almış oldunuz. Bu yüzden onu en iyi şekilde beslemek ve ona iyi bakmak bir göreviniz haline geldi. Sevimli dostlarımız köpekler için en uygun şeyleri ve elbette temiz su vermeyi asla unutmayın.