arama

Foxy Kuzulu Pirinçli Yetişkin Köpek Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Foxy Kuzulu Pirinçli Yetişkin Köpek Maması

 Köpeklerin beslenmesinde yedikleri besinler kadar besinlerin içeriği ve yaşlarına uygun olup olmadığı da önemlidir.

 

Köpekler Neden Yaşlarına Göre Beslenmelidir?

 

Köpek mamaları yavru köpek maması, yetişkin köpek maması ve yaşlı köpek maması olarak gruplara ayrılırlar. Çünkü her yaş grubuna göre köpeklerin ihtiyaçları olan besin ve enerji oranları değişir. Onların vücutlarının ihtiyacı doğrultusunda beslenmeleri sağlıklı bir yaşam sürmelerine katkı sağlar. Yavru köpekler doğumdan 4 – 6 hafta sonra sütten kesilirler. Ve yetişkin hale gelmesi için 10 – 18 aylık kadar olması gerekir, bu hale gelene kadar ise köpeğinizi ne kadar iyi beslerseniz o kadar iyi bir gelişim sağlar. İyi beslenen bir köpek daha sağlıklı ve kondisyonlu olur.

 

Yavru köpeğinizi evde artık kalan yemekler ile de besleyebilirsiniz fakat bu besinler onun sindirim sistemi için yeterli olmayabilir. Sizin besinlerinizdeki yağ, tuz, şekerli gıdalar onun doğasına aykırı olduğu için sindirim sistemini bozabilir. Köpeğinizin dişleri çıkmaya başladıktan sonra kuru mama veya konserve mama ile besleyebilirsiniz. İlk aylarda süte ihtiyaç duydukları için bazı kuru mamaları sütle karıştırarak verebilirsiniz, sadece süt vereceğinizde ise sütü sulandırarak vermelisiniz. Çünkü inek sütü köpeğinize yağlı geleceği için bağırsaklarını bozabilir. İlerleyen aylarda ise süte ihtiyacı kalmayacaktır. Kalıcı dişler çıktıktan sonra pişirilmiş ilikli büyük kemikler vererek köpeklerin dişlerinin temizlenmesi ve çene kaslarının gelişmesine katkı sağlamış olursunuz.

 

Yetişkin köpekler ise, protein ağırlıklı beslenmelidir. Onlar için en önemli gıda hayvansal proteinlerdir, yediği besinin içinde yüksek oranda protein, karbonhidrat ve yağ bulunması gerekir. Günde bir öğün beslenmelidir, kalsiyum, fosfor oranı dengeli olmalıdır. Aşırı miktarda verilen kalsiyum kireçlenmelere yol açabilir. Sindirilebilir gıdalar tercih edilmeli, ırk ve cinsine göre mama seçilmelidir. Aktiviteleri de göz önünde bulundurularak beslenmelidir ve aktiviteden hemen önce ve sonra yemek vermemelidir.

 

Yaşlı köpeklerin beslenmesi ise farklı olmalıdır. Yaşlı köpeklerin enerji ihtiyaçları daha az olacağı için daha az enerji ve protein taşıyan gıdalar verilmeli, kemiklerde deformasyon olacağı için kalsiyum açısından zengin gıdalara ağırlık verilmelidir. Yaşlılıktan dolayı böbrek sağlığı için proteinli gıdalara çok yönlenmemelidir.

 

Yetişkin köpekleriniz için mama vermeyi tercih ediyorsanız Foxy kuzulu pirinçli yetişkin köpek maması kullanabilirsiniz. Foxy kuzulu pirinçli mama ile yetişkin köpeğinizin günlük ihtiyacı olan protein ve enerji miktarını karşılayabilirsiniz.

 

Foxy Kuzulu Pirinçli Yetişkin Köpek Maması İçeriği Nedir?

 

– Kuzu eti

– Et ürünleri

– Mısır, buğday, tahıllar

– Pirinç

– Mısır gluteni ve kurutulmuş şeker pancarı posası

– Doğal aroma tavuk ve sodyum klorür

– keten tohumu, vitamin ve mineraller

Foxy Kuzulu Pirinçli Yetişkin Köpek Maması

Ayrıca içinde bulunan yağ ve mineraller ile gereken enerji miktarını köpeğinize verir ve enerjik ve sağlıklı bir köpek olmasını sağlar. Aromalı tadı sayesinde severek tükettiği bir gıda olacaktır. Yetişkin köpeğinizin günlük aktivitesinde kaybettiği gücü tekrar kazanması için gerekli protein mamanın içinde mevcuttur. İhtiyacı olan A, D, E, C, B, K vitaminlerini de alabilmesi için tüm vitaminler de mevcuttur. Gereken her türlü ihtiyacını karşılaması ve doyurucu bir mama olduğu için rahatlıkla kullanabileceğiniz bir mamadır. Köpeğinizin ağırlığına göre, günlük aktivite ve egzersiz durumuna göre ve çevre şartlarına göre günlük vereceğiniz doz değişmektedir. Bunun ayarlamasını siz yapmalısınız ve köpeğinizin durumuna göre bir beslenme programı dâhilinde beslemelisiniz. Sağlıklı ve mutlu bir köpek ile vakit geçirmek için onun beslenmesi ve bakımı önemlidir. Gereken özen gösterilerek bakılan ve beslenen köpekler sağlıklı ve mutlu olurlar.