arama

FOXY Balıklı Yetişkin Köpek Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

FOXY Balıklı Yetişkin Köpek Maması

Konu köpeklerin doğal ve dengeli beslenmesi olunca, birçok köpek sahibinin bu konuda yetersiz kaldığını, mama seçimi yaparken akıllarının karıştığını görüyoruz. Köpeklerin sağlığının, beslenmeleriyle olan sıkı bağı nedeniyle, dikkat edilmesi ve özenle uygulanması gereken bir sorumluluk olarak köpek sahiplerinin karşısına çıkıyor. Ancak köpeklerin nasıl daha dengeli ve yeterli besleneceği konusunda bilinçli davranmayan köpek sahipleri, bu konuda birçok hata yaparak, köpeklerinin sağlığını ve gelişimini tehlikeye sokuyorlar.

 

Günümüzde köpek beslenmesinin, hazır mamalar ile daha sağlıklı olacağı, herkes tarafından kabul edilen bir gerçek. Köpek sahiplerinin karşına çıkan ve akıllarının karışmasına neden olan asıl sorun, köpekler için en doğru mamanın seçilmesidir. En doğru mama seçimini yapmak için, öncelikle bir köpeğe nelerin zararlı ya da yararlı olduğunu bilmek önemlidir. Ayrıca köpeğin özellikleri düşünülerek yapılan mama seçimi, köpek için en doğru seçenek olacaktır. Her köpek maması kaliteli olmadığı gibi, içeriğinde birçok zararlı madde bulundurabilir. Köpekler için zararlı bu maddelerden bazıları şunlardır:

 

 1) Pirinç: Genel olarak tüm tahıllar, köpekler için uygun değildir. Tahılların köpek beslenmesinde aslında çokta yeri yoktur. Ancak tüm tahılların yanında, çok yüksek glisemik indeksi ile köpeklerde alerji yapan tahılların başında gelir. Pirincin sindirimi de, diğer tahıllara göre daha zordur.

 2) Soya: Çoğu köpek mamasında, yüksek oranda kullanılan soya, düşük maliyeti nedeniyle, mamanın protein oranının yükseltmek amacıyla kullanılır. Yüksek protein içeren soya, kalitesiz bir proteindir. Ayrıca soya, kısırlık, D vitamini eksikliği, bunama, hazımsızlık, alerji ve kanser gibi birçok rahatsızlığa neden olabilir.

 3) Şeker Pancarı Küspesi: Köpeklerin dışkısının katılaşması amacıyla mamalara katılan ve sindirim için çok zararlı bir üründür. Mamaya verdiği lezzet nedeniyle, köpeklerin sevdiği bu madde, obezite ve diyabete de yol açabilir.

 4) Mısır Şurubu: Mamalara tat vermek amacıyla kullanılan mısır şurubu, kanserojen bir maddedir.

 5) Mısır: Aynen pirinç gibi, glisemik oranı yüksektir ve obezite ve diyabete neden olan bir tahıldır.

 6) Et Türevleri: Köpek mamalarında, düşük maliyeti nedeniyle kullanılan et türevleri, hayvanların kan, tüy, bağırsak gibi yenilmeyen ve zararlı yerleridir. Mamada protein oranını artırır, ancak sağladığı protein oldukça kalitesizdir.

 

Mamalarda bulunan zararlı besin ürünleri dışında, olması gereken yararlı besin ürünlerinin de bilinmesi gereklidir. Mamalarda bulunan yararlı besin ürünlerinden bazıları şunlardır:

 

 1) Glucosamine ve chondroitin: Eklemlerin içinde bulunan kıkırdağın, kendini yenilemesini sağlayan bir üründür ve köpeklerin beslenmesinde kullanılmazsa, kalça çıkığı, bağ kopması gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

 2) Tauurine: Köpeklerin göz sağlığı ve kalp kaslarının gelişimi için çok önemli bir besin ürünüdür.

3) Bira Mayası: Köpeklerin bağışıklık sistemlerini güçlendirmek için, çok faydalı bir protein çeşididir.

 4) Tavuk Yağı: İçeriğinde Omega-6 vitamini bulunduran tavuk yağı, köpek sağlığı açısından çok sağlıklı bir besin ürünüdür.

 5) Yumurta Ürünleri: Yüksek derecede, kaliteli protein içerir ve köpeklerin sağlığı açısından önemlidir.

 

 FOXY Balıklı Yetişkin Köpek Maması Hakkında:

FOXY Balıklı Yetişkin Köpek Maması

Balıklı mamalar, içeriğindeki Omega-3 ve 6 yağ asitleri nedeniyle çok faydalı mamalardır. Köpekler için alerjik özelliği olmayan balıklar, köpeklerin tüyleri için ve gelişimleri için çok önemli bir besin ürünüdür. Balıklı mamalar daha hafif olmaları nedeniyle, yaz ayları için daha kullanılabilir mamalardır. Mamanın içeriğinde bulunan, bira mayası, ciğer aroması, balık yağı gibi besin ürünleri mamanın kalitesini artırırken, yüksek orandaki mısır, buğday ve pirinç gibi tahıllar, mısır glüteni, tuz mamanın kalitesini olumsuz anlamda etkilemektedir. Orta kalite bir mama görünümü veren FOXY Balıklı Yetişkin Köpek Maması, yüksek tahıl oranıyla, özellikle alerjik özellikte olan köpeklerde, yüksek oranda alerji riski yaratabilir.