arama

Acana Yavru Köpek Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Acana Yavru Köpek Maması

 

Köpek ve kedileri yaşam çevrelerinde, evlerinde görmek birçok kişi için büyük keyiftir. Doğada serbest olarak yaşayan köpekler etçil hayvanlardır. Doğuştan gelen yapıları buna uygun olsa da zaman içinde insanlar tarafından evcilleştirilen köpeklerin beslenmeleri insanlara benzemiştir. Beslenme şekillerinin değişmesi ömür uzunluklarını da artırmıştır. Evde veya bahçede yavru bir köpek alarak beslemeye başlayanlar için en kolay yol hazır mamalardır. Çeşitli mama markalarından biri de Acana’dır. Yavruları düşünerek hazırlanmış dengeli besinler içeren acana yavru köpek maması sevimli yavrular tarafından beğenilmektedir.

 

Hazır köpek mamaları kendi aralarında yaş ve kuru mamalar olarak ayrılmaktadır. Köpek mamalarının bazı türleri tüm ırklar için bazıları küçük ırklar, bazıları da yavrular içindir. Büyük ırklar için veya yaşlı köpekler için özel üretilenleri de bulunmaktadır. Marketlerden de bulunabilen köpek mamaları uygun fiyatlarla satın alınabilmektedir.

 

Neden Acana?

 

Evlerde hazırlanan gıdalar hem yavru hem de yetişkin köpekler için yeterli besin ögelerini içermeyebilirler. Bu sebeple özellikle yavruların vitamin ve mineral açısından ihtiyacına göre hazırlanmış olan acana yavru köpek maması ile beslenmeleri daha uygun olacaktır. İnsanlar gibi köpeklerin de kemik ve diş gelişimleri için dengeli beslenmeleri, yeterli vitamin ve mineral almaları gerekmektedir. Hazır köpek mamaları içindeki karbonhidrat ve protein miktarları da dengelidir. Yeterince lif de içermesinden dolayı bağırsak çalışmaları ve günlük dışkılamaları da düzenli olacaktır. Kilo almamaları, tüylerinin parlak, sağlıklı olabilmesi hazır mamalarla sağlanabilmektedir. Bu şekilde düzenli beslenen hayvanlar hastalıklara da kolay yakalanmayacaktır.

 

Köpeklerin mama kadar temiz su ihtiyacı da karşılanmalıdır. Kuru mamayla besleniyorlarsa su ihtiyaçları daha da artacaktır. Mama kaplarının yanına düzenli olarak temiz su kapları da bırakılmalıdır. Yaz aylarında su ihtiyaçları daha da artacaktır.

 

Hazır mama çeşitleri

 

Üretici firmalar köpek mamalarını yavru, yetişkin ve yaşlı köpek mamaları olmak üzere üç grupta toplamaktadır. Acana köpek mamalarında da gruplama bu şekildedir. Irkların büyüklüğüne göre besin ve enerji ihtiyaçları farklı olabildiği için firmalar ayrıca ırklara göre küçük, orta ve büyük ırklar için özel mamalar üretmektedir. Köpek besleyenler 6 aya kadar günde 3 veya 4 kez, 6–12 ay arasında olanlara günde 2 kez, 12 aydan sonra günde 1 kez mama verebilirler. Yavrular bir anneye sahipse 4 hafta anne sütü almalıdır. Bazı ırklarda bu dönem içinde az miktarda ek besin de verilebilmektedir. Yavrular 5–6 haftalık olduğunda çiğneyerek yiyebilecekleri besinlere, kuru mamalara geçilebilecektir. Yetişkin köpeklerin besin ihtiyaçları farklılık göstermektedir. Acana köpek mamaları arasında her yaş grubunda köpek için özel hazırlanmış mamalar bulunmaktadır.

 

Tahılsız yavru köpek mamaları

 

Köpeklerin sağlıklı gelişebilmeleri için ihtiyaç duydukları besinler karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitamin ve minerallerdir. Evde bulunabilen ekmek, bisküvi, pirinç, makarna, bulgur gibi gıdalar karbonhidrat içermektedir. İhtiyaçları olsa da köpekler bu besinleri fazla sevmemektedir. Bu sebeple acana yavru köpek mamalarının tahılsız olarak üretilenleri bulunmaktadır.

Acana Yavru Köpek Maması

Önemli yapıcı ve onarıcı bir besin olan proteinler aynı zamanda enerji de verecektir. Emziren bir anne köpek veya genç bir köpek proteine daha çok ihtiyaç duyacaktır. Köpekler doğal olarak etçil hayvanlar olduğundan bitkisel proteinlerden daha çok hayvansal proteinlere ihtiyaç duymaktadır. Balık, tavuk, sığır, tavşan etleri köpeklerin protein ihtiyacını karşılayacaktır. Acana yavru köpek maması tahılsız olarak hazırlansa da içeriklerinde bol miktarda protein içeren hindi, tavuk, balıketleri, yumurta, bitkisel protein içeren mercimek, fasulye, bezelye gibi besinler, tavuk sakatatı ve karaciğer, yosun türleri, lahana, ıspanak gibi sebzeler karıştırılarak hazırlanmıştır. Köpeklerin beslenmesinde süt şekeri olan laktozu sindiremedikleri için süt tavsiye edilmemektedir.